AYAKKABI BAKIMI İÇİN PÜF NOKTALAR


Ayakkabı bakımı titizlik ve emek isteyen bir iştir. İster kışlık ayakkabı olsun, ister yazlık ayakkabı olsun, ne çeşit ayakkabı seçerseniz seçin bakımını ve korumasını bilmeniz gerekir. Aksi takdirde bakımsız bir ayakkabının ömrü de kısalacağı gibi, ayak sağlığınızı da olumsuz etkileyecek peç çok faktörle karşı karşıya kalabilirsiniz. Tüm olumsuzlukları bertaraf etmek ve ayakkabınızın ömrünü uzatmak için ayakkabı bakımına özen göstermelisiniz. Unutmayın ki nasıl bir ayakkabı, ayağınızı  korumakla yükümlüyse, siz de aynı şekilde onu korumakla yükümlüsünüz.

Ayakkabı Bakımı İçin Önemli Kurallar

Her ayakkabı şekli ve kumaşına göre değişir. Her ayakkabının özelliği ve içinde kullanılan malzemesi farklılık gösterir. Bu nedenle bu farklılıklar, ayakkabının bakımı, korunması ve saklanmasında da nasıl bir yol izleyeceğinizi belirler. Bir sonraki sezonda kullanmak için rafa ya da dolabınıza bir ayakkabıyı kaldırmadan önce muhakkak o ayakkabıyı temizlemeniz gerekmektedir. Özellikle de kışlık ayakkabı ve botların iyi şekilde temizlenmeden saklanmaması son derece önemlidir. Kokmaması açısından saklamadan önce ayakkabılar havalandırılmalı. Daha sonra kutulara koyarak nem ve güneş almayan yere konulmalı. Ayakkabıları ister kendi kutularında, isterse de plastik kutularda saklamak mümkün. Kesinlikle nemli veya ıslak ayakkabıları kutulara koymayınız. Kuru ve temiz ise kutulara koyabilirsiniz.

Ayakkabı Bakımı İçin İlk Şart Temizlik

Ayakkabı bakımı için en önemli husus, kullandığınız ayakkabı ne olursa olsun, düzenli olarak temizlenmesidir. Özellikle de açık renkli ayakkabılar, temizlik açısından daha fazla özen beklerler. Her ayakkabı modeli için özel temizleme ve bakım ürünleri kullanarak, ayakkabılarınızı rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Ayakkabıların en büyük düşmanı ise nemdir. Bu nedenle ayakkabılarınızı temizlerken onları ıslak bırakmamalı ve düzenli aralıklarla da uygun boya ile boyayarak yüzeyinin ömrünü de uzatabilirsiniz.

Ayakkabı Kalıbı Kullanın

Ayakkabı bakımı için temizlik kadar formunu korumak da son derece önemlidir. Ayakkabılarınızın yapısını ve formunu bozmadan muhafaza etmek, hem ayak sağlığınız hem de ayakkabınızın görünümü için önem arz eder.  Ayakkabıların formunu korumak için yapılacak en güzel yöntem ayakkabı kalıplarının kullanılmasıdır. Ayakkabı modellerine özel üretilen ayakkabı kalıplarından birkaç tane edinerek, ayakkabılarınızda bu kalıpları kullanarak saklarsanız, ayakkabılarınızın ömrünü uzatmış olursunuz. Fakat bu tür saklama şekli biraz daha fazla yer kaplıyor. Özel ayakkabı dolabınız veya geniş gardırop odanız varsa bu kalıplar işinize yarayacaktır. Bir ayakkabı kutusunda iki veya daha fazla ayakkabı koymamalısınız. Bu saklama türü ayakkabıların şeklini bozar ve lekelenmelerine sebep olur.

Hangi Ayakkabı Nasıl Saklanır?

Deri ayakkabılar koku yaratmasınlar diye delikli kutularda saklanmalıdır. Çizmeler özel poşetlerde saklanabilir. Taşlı abiye ayakkabılar özel olarak saklanmalıdır. Poşetlerde saklanan ayakkabılar dolapta üst üste koyulmamalı. Nemli ortamlardan kutuları uzak saklayınız. Islak ayakkabılar, kendi kendilerine kurumaya bırakılmalı ve bu ayakkabılar tamamen kuruduktan sonra saklanmalıdırlar. Ayakkabıların nemden uzak bir şekilde saklanmaları gerekir. Ancak ayakkabıların nemli olabilecek ortamlarda saklanması durumunda ayakkabı içlerine, piyasada satılan nem alıcı ürünlerden koyulmalıdır. Bu ürünlere alternatif olarak ayakkabı içlerine nem tutma özelliği olan karbonat da koyulabilir.

Bir cevap yazın

Top

Bu blogu beğendin mi? Lütfen paylaş :)

RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter
Pinterest
Pinterest
LinkedIn
Instagram