Giydiğimiz bütün elbiselerin bir kullanım ömrü olduğu gibi, ayakkabının da bir ömrü var. Ama bunu uzatıp, kısaltmak bizim elimizde. Bu yazıda ayakkabının eskimesini nasıl önleyebilirsiniz? Bunun için neye dikkat etmek gerekir? Ayakkabı seçimi nasıl yapılmalıdır? gibi soruları cevaplayacağız.

Ayakkabılar kullanım biçimi itibarıyla en çok baskıya ve dış etkenlere maruz kalan giyecektir. Haliyle temizliğini, bakımını düzenli yapıp, yıpranmasını engelleyici önlemler almak gerekir. Bunun için doğru ayakkabıyı nasıl seçmemiz gerektiğini bilmemiz lazım.

Doğru Ayakkabı Nedir?

Her ne kadar günümüzde ayakkabı seçerken ilk dikkat edilen görüntüsü olsa da, o görüntüsü güzel ayakkabının size sağlayacağı rahatlık ve sağlık göz ardı edilmemelidir. Size doğru görünen ayakkabının, rahatlık ve sağlık da sağlamasına dikkat edilmelidir. Yanlış ayakkabı, ağrıdan, burkulmaya ve uzun vadede kronik sorunlara yol açabilir.

Ayakkabı Nasıl Seçilir?

 • Size kullanım kolaylığı ve konforu sağlayacak malzemeden yapıldığına dikkat etmek.
 • Ayağınızın anatomik yapısını bozmamak için, en uzun ayak parmağınız ile ayakkabı arasında yarım santim olması gerekir.
 • Mümkünse ayakkabıyı sabah almayın. Sabah saatleri ayağın henüz yorulup şişmediği saatlerdir.Haliyle alacağınız ayakkabı akşama doğru dar gelmeye başlayacaktır. Onun için, ayakkabınızı akşama doğru almanız en doğru seçim olacaktır.
 • Günlük ayakkabı seçerken çok yüksek topuklu olmamasına dikkat edin. Gereğinden fazla yüksek topuk günlük kullanım için oldukça yorucu olup, iskelet yapısını bozduğu bilinmektedir. Gündelik kullanımda topuk boyunun 2,5 santim olması önerilen ideal boydur.
 • Ayakkabı denerken, denemeyi tek ayakkabı ile yapmayın. İki ayakkabıyı da giyip, bir kaç adım yürümek, sağlayacağı rahatlığı daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.
 • Ayakkabı seçerken düşülen yanılgılardan biri, ayakkabının zamanla açılacağını düşünüp, dar ayakkabılar seçmektir. Bu yanlış bir seçimdir.

Yanlış Ayakkabının Yol Açtığı Sorunlar

 • Mantar
 • Bel ağrısı
 • Çabuk yorulma
 • Ayakta deri çatlakları
 • Tırnak batması
 • Sinir ve damar hastalıkları
 • Ayakta şekil bozuklukları

Yanlış ayakkabı hem gündelik hayatınızı zora sokacak hem de işlevsel bozukluklara yol açacağı için, doğru ayakkabı seçimi çok önemlidir. Yanlış ayakkabı seçiminin yol açtığı rahatsızlıklara bir diğer sorun ayak ve ayakkabı kokusudur. Başlı başına rahatsız edici bu problemi yaşamamak için yapılması gerekenler;

 • Ayakları düzenli yıkamak
 • Teri emen, yumuşak, pamuklu çorap tercih edilmeli. Ve bu çoraplar düzenli değişmelidir.
 • Ayakkabılar düzenli aralıklarla havalandırılmalıdır.
 • Ayağın nefes alabileceği ayakkabılar seçilmelidir.
 • Kokan ayakkabın içine talk pudrası koyup gece boyu bekletmek.
 • Ayakkabının içine adaçayı ve lavanta koyup bekletmek de bakterilere karşı etkili olmaktadır.

Ayakkabının Eskimesini Nasıl Önleyebilirsiniz?

Doğru ayakkabıyı seçtikten sonra, o ayakkabının bakımını nasıl yapacağımızı bilmemiz gerekir. Ayakkabının yapıldığı malzemeye göre bakımlar değiştiği için, ayakkabı türlerine göre nasıl bir bakım yapmamız gerektiğini bilmemiz önemlidir.

Rugan Ayakkabı Bakımı

Çatlakları önlemek ve parlaklığını arttırmak için düzenli aralıklarla keten ya da vazelin sürüp, biraz beklettikten sonra kadifemsi bir bez ile silin. Rugan ayakkabı yapısı gereği sıcağa yakın tutulmamalıdır. Ayakkabının temizliği ardından kurutmak için ısıtıcılara çok yaklaştırılmalıdır.

Deri Ayakkabı Bakımı

Ayakkabının kalıbını bozmamak ve kullanım ömrünü uzatmak için su ile yıkanmaması gerekmektedir. Deri bakım kitleri içinde yer alan yumuşak uçlu fırça ile temizliği yapılmalıdır. Üzerindeki lekeleri de nemli bez ile temizlemek ideal temizlik biçimidir. Parlatmak için beyaz sirke, vazelin hatta muz kabuğunun iç yüzeyini kullanmak doğal parlatma yöntemlerindendir.

Deriyi yumuşatmak için ayakkabı bakım kiti içindeki sprey ve süngeri kullanılmalıdır. Veya pamuk yardımı ile hint yağı kullanmak deriyi parlatmak, önerilen yönetmenlerden biridir.

Kanvas Ayakkabı Bakımı

Karbonat, sabun ve su karışımı canvas ayakkabı temizliğinin en etkili yöntemlerindendir. Bu su içinde yumuşatılan ayakkabıyı yumuşak telli bir fırça yardım ile temizleyebilirsiniz. Bu işlem esnasında bağcıkları çıkarıp ayrıca yıkayıp durulayın. Sadece ayakkabının taban ve beyaz lastik kısmını temizlemek için beyaz sirke, sıvı şampuan ve aseton kullanılan yöntemlerdendir.

Süet ve Nubuk Ayakkabı Bakımı

Süet ve nubuk ayakkabılar yapısı gereği, bakım ve temizliğinde su kullanılmamalıdır. Lekeleri silmek için süet spreyi önerilmektedir. Islanan süet ayakkabınızı temizlemeden önce kurumasını bekleyiniz. Ya da fazla ıslaklığı bir sünger ile giderebilirsiniz. Sprey ile giderilmeyecek lekeler için süet silgisi bakım için kullanılabilir.

Spor Ayakkabı Bakımı

Spor ayakkabısının malzemesi yukarda türlerdense onları uygulayabilirsiniz. Ayakkabının formunu bozduğu için makineye atılmaması önerilir. Bunun için genelde kullanılan yöntem, deterjanlı su ile eski bir diş fırçası ile lekeleri temizlemektir. Deterjan tercih etmeyenler ise beyaz sirke kullanabilir.

Write A Comment