Çoğu kişi ve özellikle de erkekler, gelin ayakkabısının altına neden isim yazılır? sorusunu sormaktadır. Bu soruya verilecek en kısa ve öz cevabı ise, ilk olarak evlenecek olan kişilerin kim olduğunu öğrenmek diyebilmekteyiz.

Neredeyse her düğünde yaşanan ayakkabı altına isim yazmak sanki bir gelenek ya da adet gibi tekrarlanıyor. Aslına bakıldığında bu durumun adet ya da gelenekle hiç bir ilgisi bulunmuyor. Bu durum yalnızca ince ve hoş bir mizah içeriyor.

Gelin ayakkabısının altına isim yazmak klasik bir durum gibi görünsede ayakkabının altına ismi yazılan kişilerce büyük bir merak konusu oluyor.

Gelin Ayakkabısının Altına İsim Nasıl Yazılır?

Düğünlerde sadece eğlence olsun diye son yıllarda farklı adetler oluşturuldu. Bu adetlerden bir kısmını;

  • Gelin ayakkabısının altına isim yazma,
  • Gelin çiçeğini kapma,
  • Gelinin saçından bir miktar kesme,
  • Gelinin kırmızı kurdelasından keserek genç kızlara dağıtma gibi tuhaf inanışlar oluşturuyor. Gelinin ayakkabısının altına isim yazmada ise kurşun kalem kullanılıyor. Gelinin genç ve bekar olan arkadaş veya akrabalarının isimleri gelinin ayakkabısının altına yazılıyor. Bu işlemde yazılar kolay silinsin diye boya kalemi kullananlar bile var.

Gelin Ayakkabısının Altına Yazılan İsim Silinirse Ne Olur?

Düğün sonrasında videoların izlenilmesi sırasında görülen ilginç detaylar düğünlerin ne derece eğlenceli olduğunu da anlamamızı sağlar. Düğün sırasında yoğunluktan göremediğimiz en ince detaylar videoda net olarak izlenilebilmektedir.

İşte gelin ayakkabısı esprisi de tıpkı düğünde halay çekmek, dans etmek ve takı töreni gibi bir gerçeği yansıtır. Eğer düğün öncesinde gelinin ayakkabısının altına yazılan isim silinirse, ismi silinen gencin o yıl içinde evleneceği düşünülür. Bu durum mizahi bir üslup ve eğlence içeriği taşır. İler ki yıllarda bireyler bir araya geldiklerinde bu yaşadıklarını konuşarak hatırlayacaklardır.

Gelin Ayakkabısının Altına Yazılan İsim Silinmezse Ne Olur?

Düğün öncesi gençler arasında yaşanan en komik durumu gelin ayakkabısının altına isim yazan kişiler oluşturur. İsimlerinin silinmesi durumunda evleneceklerini düşünmeleri çoğu kişiyi tebessüm ettirmiştir. Evlenme yaşı gelmiş olan ve kısmetini bekleyen bu kişilerin isimleri, eğer gelinin ayakkabısının altından silinmezse evlenemeyeceklerdir. Bu nedenle gelinin düğünde;

  • Sürekli olarak ayakta olmasını,
  • Dans etmesini,
  • Halay çekmesini,
  • Oynamasını,
  • Davetlilerle ilgilenmesini

İsteyen bekarlar olmaktadır. Bunun sebebi ise gelinin ayağının yere sürtünmesi ve yazıların silinecek olmasıdır.

Gelin Ayakkabısının Altına İsim Yazma Fikri Nasıl Oluştu?

Gelin ayakkabısının altına isim yazma fikrinin nasıl oluştuğu bilinmiyor. Ancak güzel ve gençleri birbirine yaklaştıran bir fikir olduğunu söylemekte yarar var. Genç kız ya da bekar erkekler düğün günü gelin kızın odasına giderek isimlerini ayakkabısının altına yazıyor. Hatta bazı kişiler adının kolay silinmesini sağlamak için göz kalemi dahi kullanabiliyor.

Gelin Ayakkabısının Altındaki İsimler Tamamen Kaybolmalı Mı?

Genel anlamda eğlence amaçlı yapıldığı söylense de bazı bekârlar gelin ayakkabısının altında yazılı olan isimlerin silinme olayına çok ciddi olarak bakıyor. İçten içe ayakkabının altından ismi tam olarak silinen bekârlar bu düşüncenin gerçek olacağına inanıyor. Hatta bu durumun kontrolü için düğünün bitmesini bekleyen gruplar bulunuyor.

Düğün bittikten sonra gelinin ayakkabısının altında ismi yazılı olan kişiler, gelinin etrafında toplanarak isimlerinin hala yazılı olup olmadığını kontrol ediyor. İsimleri silinenler kısa bir süre sonra evleneceklerini düşünürken, isimleri silinmeyenler ise mizahi bir dille espriler yapıyor. Hoş ve eğlence dolu bu anlar gerçek olan bir düşünceyi yansıtmasa da komik oluyor.

Write A Comment