KADINLARIN TUTKUSU: STİLETTO AYAKKABI

Şehirli kadınların şık gecelerinin en popüler ayakkabı modeli olan stiletto, zarafetin ve dişiliğin bir yansıması olarak görülür. Davetlerde, önemli gün ve gecelerde, ofis ortamında ve özel buluşmalarda kadınlar tarafından fazlasıyla tercih edilen stiletto ayakkabılar, asil görünümünün yanı sıra kullanıcılarına sunduğu zarafetiyle de oldukça sevilen bir ayakkabı modelidir.

Stiletto Ayakkabı Nereden Geliyor?

19. yüzyılda bir İtalyan tasarımcısının ellerinde doğan bu stiletto ayakkabı, ilk dönemlerde Burjuvazi Avrupalı kadınların statü göstergesi olarak kullanılıyordu. Stiletto ayakkabının topuğu ne kadar yüksekse giyen kişinin statüsünün de o denli yüksek olduğu kabul görürdü. Ancak günümüzde stiletto, bayan ayakkabı grubu içerisinde her türlü kadının tutkusu ve vazgeçilmezi olarak yer alıyor. Her yaşta ve her zevke sahip kadının topuklu ayakkabı seçeneklerinde en az bir stiletto ayakkabı bulunuyor.

Yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde bir abiye ayakkabı olarak kabul gören stiletto, zaman içerisinde sınırları ve kuralları aşarak daha yaygın alanlarda ve zamanlarda kullanılmaya başladı. Bu durum da moda tasarımcıları için çok daha geniş bir ürün yelpazesini ortaya çıkarmasına vesile oldu. Ortalama olarak 5 ila 9 cm arasında çok ince bir topuk boyuna sahip olan stiletto ayakkabıların öne çıkan bir diğer bariz özelliği de zarif yapıları ve parmak uçlarına doğru incelen görünümleridir.

Sezonun Öncü Modelleri

Gelelim yeni sezonun en çok tercih edilen stiletto ayakkabı modellerine. Renk tercihlerine bakıldığında ağırlıklı olarak siyah, ten rengi, gümüş ve bej renklerinin hâkimiyet sürdüğü stilettolarda, bu renklerin daha çok gece giyimlerinde tercih edildiğini söyleyebiliriz. Gündüz saatlerinde tercih edilen stiletto modelleri içerisinde de siyah, taba, gri ve mavi tonların yaygın olduğu görülüyor. Özellikle de ofis yaşamında hanımların fazlasıyla kullandığı stiletto ayakkabılarda parlak deri yüzeyli olanların daha şık ve zarif bir tasarım sunduğu da aşikar.

Oldukça iddialı ve kadınsı bir kıyafet tamamlayıcısı olarak da kabul edilen stilettolarda son yıllarda özellikle de sokak modasına uygun dokunuşların da yaygın kullanılmaya başlandığı görülüyor. Gece kıyafetlerine eşlik eden stiletto modellerinde taş işlemeler söz konusuyken, gündüz tercih edilen modellerin daha sade ve az detayla süslendiğini söyleyebiliriz. Gece kıyafetleri başta olmak üzere, etek, kumaş pantolonlarım da en iyi tamamlayıcı ayakkabısı olan stiletto ayakkabılar, son yıllarda sokak modasında Jean ve şortlarla da görülmeye başlandı. Bu da kadınların stilettoya olan tutkusunun her geçen dönem daha da arttığını gözler önüne seriyor.

Naifliğin simgesi olan incelik, stiletto ayakkabının topuk ve parmak kısımlarında bir araya gelerek zarif bir bütünlük sağlar. Siz de asil bir görünüme kavuşmak, hemen her ortamda kendinizi daha kadınsı ve şık hissetmek ve tarzınızı konuşturmak istiyorsanız, ModaTrend’in birbirinden şık stiletto ayakkabı modellerine göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Top

Bu blogu beğendin mi? Lütfen paylaş :)

RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter
Pinterest
Pinterest
LinkedIn
Instagram