Uzun ömürlü ve rahat kullanıma sahip ayakkabı bakımınızı ne sıklıkla yapmalısınız? Deri modeller erkek, kadın ve çocuklar için en çok tercih edilen ayakkabılar arasında yer alır. Doğru malzeme seçimiyle oldukça kolay bir şekilde tamamlanacak olan ayakkabı bakımı, aynı modelin uzun süre ilk günkü görünümünde kullanılmasına imkan tanır.

Ayakkabılara Yüzey Bakımının Önemi

Yüzey bakımı ayakkabı alışverişinin daha az yapılması için önemlidir. Ciddi bir maliyet avantajı sağlayan bakım, klasik modellerin farklı moda trendleriyle uyumlu bir şekilde kombin yapılmasını kolaylaştırır. Moda değişse de klasik bir ayakkabının sağladığı görsel etki hiçbir zaman değişmez.

Ayakkabı bakımının ilk aşaması ayak yapısıyla uyumlu doğru bir modelin seçimiyle başlar. Düşük malzeme kalitesiyle üretilmiş bir modele nasıl bir bakım uygulanırsa uygulansın istenen sonuç elde edilemez. Ayakkabı kullanım sıklığı doğru ayakkabı bakımının en önemli kuralıdır.

Ayakkabının Ömrünü Uzatacak Fikirler

Tüm gün bedenimizi taşıyan ayakkabılar, her zaman giyildiği zaman daha hızlı deforme olur.

  • Bağcıklı ayakkabıları giyerken bağcıklarını açmak
  • Fermuarlı bir modeli zorlamadan giymek
  • Her türlü modeli giyerken çekecek desteği almak

Ayakkabı ömrünü uzatacak pratik öneriler arasında yer alır. Gün içinde giyilen ayakkabının gün sonunda havalandırılması gerekir. Ayakkabı içinde oluşan nemi çekecek en doğru yöntem ahşap kalıp kullanımıdır.

Ayakkabı Yıkanır mı?

Ayakkabının yıkanıp yıkanmayacağı kullanıcılar arasında oluşan bakım soruları arasında yer alır. Deri ayakkabının yıkanması kalıp sorunlarına neden olur. Bu da ayakkabı ömrünün kısalması demektir. Deri ayakkabı bakımının uygun temizlik malzemeleri eşliğinde hafifçe nemlendirilmiş bezle yapılması tavsiye edilir.

  • Bağcıklı ayakkabı bakımı yapılırken bağcıkların çıkarılması ve
  • Fermuarlı modellerde temizlik esnasında fermuarın kapalı tutulması önerilir.

Süet ayakkabıların temizliği; deri ayakkabılara nazaran farklı bir malzeme olan süet, özel bakım silgileriyle temizlenmelidir. Süet bakımında etkili olan diğer malzemeler arasında; sprey ve fırça sayılabilir.

Ayakkabı Bakımı Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Ayakkabı bakımının en önemli detayı bakım periyodudur. Düzenli bir şekilde yapılan bakımlar, ayakkabının kullanım ömrünü uzatır. Bu aşamada doğru malzeme seçimi son derece önemlidir. Giyilen ayakkabının havalandırılması ve kalıpla dinlendirilmesinin ardından bakımı yapılarak kutusuna kaldırılması önerilir.

Mevsime uygun ayakkabı değişiminde ise kullanılmayacak ayakkabıların mutlaka temiz bir şekilde depolanması önerilir. Toz ve kirin yumuşak uçlu bir fırçayla atıldığı ayakkabılar, hafif nemli bezle silindikten sonra boyanmalı ve cilalanarak mevsim şartları uygun olana kadar kullanılmamalıdır.

Ayakkabı Bakımında Doğal Yöntemler

Ayakkabı bakımında kullanılan ve bilinen en doğal yöntemler arasında muz kabuğu ve beyaz sirke sayılabilir. Vazelin eşliğinde yumuşak ve yuvarlak hareketlerle temiz bir ayakkabının daha parlak görünmesi ve derisinin dış etkilere karşı korunması sağlanabilir.

Doğal bir koruma için ayakkabı malzemesine uygun sprey desteği alınabilir. Fırça ve hazır süngerli boyalar acil durumlarda daha hızlı bir koruma ve temizlik sağlar. Suni deri ayakkabılar hakiki deri ayakkabılarda kullanılan malzemelerle temizlenebilir.

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Temiz bir ayakkabının ayaktan çıkarıldığında kokmaması için bebek pudrasından yardım alınabilir. Kullanım öncesinde ayakları pudralanabileceği gibi gün sonunda ayakkabı içine de bir miktar pudra serpilebilir. Her ayakkabının malzemesine uygun bakım yöntemi olduğu unutulmamalıdır.

  • Temizleme süngeri
  • Pratik ayakkabı boyaları
  • Temizleyici sprey ve
  • Köpükler

Etkili bir bakım için kullanılması gereken yardımcı malzemeler arasında sayılabilir. Klasik bir ayakkabının uzun süre ilk günkü görünümünü muhafaza etmesi için bakım işleminin düzenli olarak yapılması gerekir. Zaman içinde alışkanlık halini alacak bakım işlemleri, kişinin kendine gösterdiği önemin dışa yansımasıdır.

Write A Comment