Temiz ayakkabı daima insanı kaliteli ve şık göstermektedir. Dolayısıyla doğru ayakkabıyı seçmek ve ayakkabınızı ayağınıza uygun bulmak oldukça önem teşkil etmektedir. Ayakkabı sadece şıklığın yanında ayrıca sağlık yönünden de oldukça önemlidir. Çünkü ayak sağlığı her şeyden daha önce gelmektedir. Mümkün olduğunca ortopedik ve kaliteli bir ayakkabı alınmalıdır. Kalitesiz bir ayakkabıya her ne kadar özen gösterseniz de kısa süre içerisinde ayakkabınız kötü görünmeye başlayacaktır. Ayakkabılarınızda mümkün oldukça deri tarzında almalısınız. Çünkü ayakkabıda deri, açık gözeneklere sahip olmasından dolayı ayakkabının hava almasını sağlayacaktır. Dolayısıyla terleme azalarak ayakkabının kullanım süresi daha yüksek seviyeye çıkacaktır. Ancak aldığınız ayakkabı gerçek deri olmayabilir. Bunun için de suni bir deriye sahip ayakkabıyı tercih edebilirsiniz. Peki, Ayakkabınıza Zarar Veren Etkenler Nelerdir?

Ayakkabınıza Zarar Veren Etkenler

Şimdi şöyle ki, her ne kadar güzel kullansak da bazı durumlar ayakkabılarımıza oldukça zarar vermektedir. Peki, ayakkabınıza zarar veren etkenler nelerdir? Şimdi tüm detaylarıyla sizlere aktaralım. İşte ayakkabıya zarar veren etkenler;

  • Alkollü veya benzeri madde ile ayakkabıyı silmek,
  • Ayağa uygun olmayan ayakkabı seçmek,
  • Ayakkabıyı zamanından fazla giymek,
  • Bilinmeyen maddeler ile ayakkabıyı silmek,
  • Kullanım talimatını bilmeden çamaşır makinesinde yıkamak,
  • Mevsime uygun ayakkabı tercih etmemek,
  • Fazla ısıya temas ettirilmesi,

Gibi daha birçok sebep daha sayılabilmektedir. Şimdi ayakkabıya nelerin zarar verdiğini daha yakından inceleyelim.

Yanlış Malzeme ile Silmek

Özellikle deri ayakkabılarınızı temiz tutmak istiyorsanız, kesinlikle alkollü veya buna benzer ürünlerle silmeyip, bunlardan uzak tutmalısınız. Bu tarz mendillerin yerine bakım kremleri, badem yağı veya vazelin tercih edebilirsiniz. Ya da hiçbiriyle uğraşmak istemiyorsanız, bir lostracıya göndermeniz yeterli olacaktır.

Hatalı Ayakkabı Seçimi

Ayakkabınızı her ne kadar kaliteli alsanız da, ayağınıza uygun olup olmaması oldukça önemlidir. Dolayısıyla ayağı taraklı bir insan dar kalıp bir ayakkabı tercih ederse ayakkabını yapısı kısa süre içinde bozulacaktır.

Zamanı Dolmuş Ayakkabı

Aynı ayakkabıyı sürekli giymek, ayak sağlığını öncelikle olumsuz yönde etkilemektedir. Ayakkabılar en an fazla haftanın 3 günü giyilerek, belli bir miktar dinlendirilmeli yani havalandırılmalıdır.

Ayrıca bağcıklara da ayrı bir bakım yapılmalıdır. Ayakkabıyı temiz gösterme konusunda oldukça önem arz etmektedir. Buna ek olarak da ayakkabının çekecek kısmını, parmakla giymek de o kısmın esnemesine sebep olarak daha çabuk deforme olmasına neden olacaktır.

Bilinmeyen Madde ile Ayakkabıyı Temizlemek

Özellikle süet ve nubuk ayakkabıları temizlemek için temizleme fırça ve spreyleri bulunmaktadır. Güvenilir yerlerden uygun fiyatlı olacak şekilde temin edebilirsiniz. Hatta ayakkabının ömrünü uzatarak dış etkenlerden de korumaktadır.

Hatalı Yıkama

Kumaş ve keten ayakkabılar diğer materyal ayakkabılara göre farkıdır. Ayakkabılar aslında klasik kullanım şartına sahiptir. Ancak aksi belirtilen ayakkabılarda olabilmektedir. Dolaysıyla aksi belirtilmeyen ayakkabıları çamaşır makinesinde rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Yıkama sonrası da dış etkenlerden meydana gelen hasarları, silerek de ömrünü uzatabilirsiniz.

Mevsimine Göre Ayakkabı Giymek

Ayakkabıları her ne kadar mevsim tercih etmeden giysek de, aslında oldukça önemlidir. Örneğin kösele bir ayakkabı kesinlikle karlı ve buzlu havalarda giyilmemelidir. Zemin için aşırı uygunsuz bir ayakkabıdır. Bu gibi ayakkabı türünü mevsime göre giymelisiniz.

Fazla Isı

Doğal olarak giydiğimiz ayakkabılar dış etkenlerden dolayı ıslanmaktadır. Dolayısıyla acil kurutmanız gereken anlar olabilir. Ancak ısıya doğrudan yaklaştırarak ayakkabıyı kurutmak oldukça yanlış bir tercih olacaktır. Öncelikle ayakkabının nemi alınmalı ardından ayakkabıyı kendiliğinden kurumaya bırakmalısınız. İşte ayakkabıların dışarıdan alabileceği zararları sizlere göstermiş olduk.

Write A Comment