Son yıllarda ayakkabı modası farklı detaylarla yer alırken, genel olarak rahat ve kolay temizlenebilen ayakkabılar tercih edilmektedir. Özellikle spor, keten ve bez ayakkabılar seçilirken bu tarz ayakkabıların temizlik aşamaları da kafaları karıştırmaktadır. Bu konuda en önemli detay ayakkabıların yıkanmaya uygun ve kaliteli malzemelerden üretilmesidir. Özellikle marka spor ayakkabıları daha fazla yıkanırken farklı kumaşlardan imal edilen ayakkabılar da yaygın olarak yıkanmaya müsait olduğu söylenebilmektedir. Bu duruma bakarak ayakkabıyı çamaşır makinesinde yıkamak doğru mu?

Temiz Ayakkabılar İçin Neler Yapılmalı?

Yıkanmaya uygun olan tüm ayakkabılar talimatlara uyarak temizlenebilmektedir. Ayakkabıların tarzını ve kalitesini bozmadan çamaşır makinelerine atılabilmektedir. Birçok ev hanımı ise bu işlemi çok sık şekilde uygulamaktadır. Ayakkabıların derinlemesine temizlenmesi için çamaşır makinelerine sıklıkla atılabilmektedir.

Bu davranış çoğu zaman yerinde olsa da kalitesiz ayakkabıların açılmasına ve kullanılamaz hale gelmesini sağlamaktadır. Bu sebeple tüm ayakkabılar çamaşır makinelerinde asla yıkanmazlar. Genel olarak spor ayakkabılar, tenis ayakkabılar ve bez ayakkabılar gönül rahatlığı ile yıkanabilmektedir.

Çamaşır Makinesinde Ayakkabı Yıkamak İçin Önemli Kurallar

Ayakkabı yıkamak için çamaşır makinesinin en düşük ayarı ve en kısa zamanı seçilir. Ayakkabıların yıpranmadan ve zarar görmeden yıkanması sağlanır. Ayakkabıların yıkanmasında dikkat edilecek bazı hususlar;

  • En doğru program ayarı yapmak
  • Ayakkabıların kalitesinden ve renk atmama özelliğinden emin olmak
  • Kullanılacak deterjanın sıvı olmasına ayrıca dikkat etmek
  • Çamaşır makinesinde uygun program yoksa sentetikleri tercih etmek
  • Ayakkabıların ip kısmı çıkartılarak yıkamak
  • Çamaşır makinesinin ayarı 30 dereceden fazla olmamalıdır

Yukarıda belirtilen kurallar neticesinde ayakkabılar çamaşır makinesinde en güzel şekilde yıkanabilmektedir. En doğru yıkama kurallarını öğrenerek bazı ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkanabilir.

Ayakkabıların Yıkanma Aşamaları

Ayakkabılar su ile karşılaşınca herhangi bir deforme olmaması için önceden tüm kontroller yapılmalıdır. Suya girmesi uygun olmayan ayakkabılar makineye atıldığında istenmeyen sonuçlar vereceğinden çok dikkatli olunması gerekir.

Bu kapsamda ayakkabıların tarzından çok çamaşır makinesinde yıkamaya uygun olup olmadıkları defalarca kontrol edilmelidir. Ayakkabılar çok sık olarak makineye atılarak yıkanamaz. Bunun için belirli dönemlerin seçilmesi en mantıklı davranıştır.

Ayakkabılarda Temizliğin Önemi

Genel olarak keten, pamuklu ve spor ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkanmaktadır. Ev hanımları ev fertlerinin bu tarz ayakkabılarının temizlenebilmesi için çamaşır makinesini kullanmaktadır. Zamanla koku yapan ve istenmeyen renklere dönen bu tarz ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkanarak parlak ve temiz hale dönerler. Daha temiz ve özel ayakkabılar için yıkama talimatlarına uymak gerekir.

Hanımlar büyük çoğunlukla spor ayakkabıları yıkadıklarından dolayı bazı önemli faktörleri de benimsemiş olacaklardır. Yıkanmak istenen ayakkabıların deforme olmaması için yıkama talimatlarına mutlaka uyulması gerekir.

Ayakkabıların Makinede Yıkanma Serüveni

Tüm ayakkabı çeşitleri yıkanmayacağı gibi, yıkanabilen ayakkabılarda birçok kez gerekli kontrolden geçerek çamaşır makinesine atılmasında fayda olacaktır. Renklerin karışmaması ve direk makine ile buluşmaması için dilerseniz filenin içine koyarak direk yıkayabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında çok sık terleyen ayaklar ayakkabının kokmasına ve kirlenmesine neden olmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek ve gerekli tedbirleri alabilmek için çamaşır makinesinde yıkama kurallarına uymak gerekir.

Özel Deterjanlarla Muhteşem Ayakkabı Yıkama Seçenekleri

Tek adımla giydiğini ayakkabıları en güzel şekilde temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Santrifüjlü sıkma programından sonra sorunsuz yıkanan ayakkabılara sahip olabilirsiniz. Bir kerede bir makineye en fazla 3 ayakkabının atılacağı bilinmelidir. Renk soldurmayan özel deterjanlarla ayakkabılar eskisinden daha temiz ve daha parlak olacaktır.

Write A Comment