Ayağımızı ısıtan en sevilen çizme modelleri olarak karşımıza birden fazla model çıkmaktadır. Sonbahar ve kış mevsimlerinde çizmeler vazgeçilmez ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Çizmeler genellikle bilek boyundan tutun dizinize kadar boyu olan ayakkabı çeşidi olarak karşımıza çıkar. Yaz aylarında köy işleri ve hayvan işleri gibi kullanışlılığı dışında fazla tercih edilmemektedir.

Erkeklerden çok kadınlar tarafından daha fazla tercih edildiğini söylemek mümkündür. Kadınlar kullanışlılık açısından daha çok kombin ve kıyafet uyum sağlamak için kullanmaktadır. Şık görüntüler oluşturmakta kullanılan bir ayakkabı modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Çizmelerin de botlar kadar son yılların en çok kullanılan ayakkabı türü olarak kullanıldığını söylemek mümkündür.

Çizme Nedir?

Çizme, bacağımızda diz kapağımızın olduğu yere kadar uzanan ayakkabı türü olarak tanımlanabilir. Çizmeler birçok çeşit olarak karşımıza çıkar. Çizmeler her sene modacılar tarafından farklı farklı şekillerden tasarlanmaktadır. Bu çizmeler ise hem erkekler için hem kadınlar için üretilmektedir. Sevilen birden fazla çizme modelinden bahsetmek de mümkün hale gelmiştir. Tabi ki çizme alırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlarda söz konusu olabilmektedir.

Çizme Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Çizme, genellikle kış aylarında kullanıldığı için daha sağlıklı ve kullanışlı hale gelmesi için dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bacak şekliniz ve ayak şekliniz oldukça önemlidir.
 • Ayaklarınızda da ayak bilekleriniz çizme seçiminde oldukça önemli hale gelmektedir.
 • Ayaklarınızın yanında bacaklarınızın kısalığı ve uzunluğu açısından dikkatli seçimler yapmalısınız.
 • Bacak boyunuz kadar kendi boyunuza uygun çizmeler de tercih etmelisiniz.
 • Boyunuzun yanında kilonuzu da dikkate almanız gerekmektedir.
 • Son olarak ise ayaklarınızın taraklılık meselesine dikkat etmelisiniz.

Bu durumlar ise her ayakkabıda geçerli olduğu gibi çizmelerde de dikkat edilmesi gereken şeylerdir. Bu konulara dikkat ettikten sonra sevilen birden fazla çizme modellerinden birini tercih edebilirsiniz.

En Sevilen Çizme Modelleri Nelerdir?

Son yılların en çok tercih edilen çizme türlerinde genellikle klasik olan kesime uygun olan çizme modelleri söz konusudur. Çizmelerden süet olan çizmeler ve bunun yanında bacakları saracak şekilde olan çizmelerin ön plana çıktığını görmek mümkündür. Bu şekilde birden fazla tercih edilen ve sevilen çizme modellerine bakacak olursak;

 • Çorap çizme modelleri
 • Diz üstü binici çizme modelleri
 • Dolgu topuklu ve normal topuklu çizme modelleri
 • Diz üstü olan süet çizme modelleri
 • Yağmur çizme modelleri

Bu çizme çeşitleri sevilen ve kullanılan çizme modelleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çorap Çizme Modelleri

Bu çizmeler genellikle ayak bileğine kadar deri yada süet sert yapıya sahip olan çizmedir. Bacak boyu ise çorap şeklinde olup dizlere kadar yada üstüne kadar uzanan çizme şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Diz Üstü Olan Binici Çizme Modelleri

Bu çizmeler dizlerin üstünde olan modellerdir. Bu modellerin genellikle siyah olan rengi tercih edilir. At binicilerin kullandığı çizmelerden esinlenilmiştir.

Topuklu Çizme Modelleri

Topuklu çizme modelleri dolgu topuk ya da normal topuk olarak karşımıza çıkar. Bu çeşitlerin kişilerin istediklerine göre değişebilmektedir. Son yıllarda saydam topuk çizmeler de üretilmiştir.

Diz Üstü Olan Süet Çizme Modelleri

Süet çizmeler kadınların son yıllarda vazgeçilmezi haline gelmiştir. Süet bir yapıya sahip olarak karşımıza çıkar. Birden fazla renk seçeneği markalara göre değişebilir.

Yağmur Çizme Modelleri

Bu modeller balıkçıların kullanmış olduğu sarı çizmelerden esinlenerek tasarlanmıştır. Plastik bir yapıya sahiptir. Desenli çizme modelleri de olabilir.

Write A Comment