Tag

ayakkabı

Browsing

Günümüzde pek çok kişi ünlüler gibi giyinmek istediği ya da onlarda beğendikleri parçaları kullanmak istediklerinden pek çok kişi ünlüler bu sezon hangi model ayakkabıları tercih ediyor konusunda detaylı bir bilgiye sahip olmak isteyebiliyor. Bu durumda ünlülerin giyim zevklerinin pek çok insan üzerinde ne kadar etkili olduğu bir kez daha gözler önüne seriliyor.

Günümüzde pek çok kişi, daha hoş ve dikkat çekici bir görünüme sahip olmak istediği için ünlülerin sıkça tercih ettiği giysileri ve aksesuarları tercih ediyor. Ancak ünlülerin ayakkabıları daha geniş kitlelerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Ayakkabı konusunda dünya genelinde oldukça fazla seçenek olsa bile genel olarak bakıldığında ünlülerin tercih ettiği modellerin satışında bir artış olduğu gözlerden kaçmıyor.

Ayakkabı Modelleri Nelerdir?

Geçmişte kısıtlı imkânlardan dolayı tek tip ayakkabı modeli olsa da günümüzde ayakkabı modelleri oldukça fazla sayıdadır. Hâl böyle olunca bu kadar çeşit ayakkabının içerisinden seçim yapmak oldukça zorlayıcı olabiliyor. Ancak genel olarak bakıldığında ayakkabı modelleri şu şekildedir:

 • Kundura
 • Spor ayakkabı
 • Çizme
 • Bot
 • İskarpin
 • Yazlık ayakkabı
 • Kolej tipi ayakkabı

Ayakkabı modelleri arasında bu modeller pek çok kişi tarafından bilinen ve günlük hayatta sıklıkla kullanılan ayakkabı modellerinden sadece birkaçı olarak biliniyor. Ayakkabı modelleri oldukça fazla olduğu için en çok kullanılan modelleri maddeli bir şekilde belirtiyoruz.

Ünlülerin Ayakkabı Tercihi

Ünlülerin tercihleri her dönem ön planda oluyor. Ünlülerin neyi tercih ettikleri ve hayatlarını nasıl yaşadıkları her zaman pek çok kişinin ilgi noktası oluyor. Ünlülerin genelde daha çok hangi kıyafetleri ve aksesuarları tercih ettikleri merak ediliyor. Ancak konu ayakkabı olduğunda pek çok kişideki merak duygusu daha çok artıyor.

Genel olarak ünlülerin ayakkabı tercihine bakıldığında daha dikkat çekici ayakkabı modellerinin tercih edildiği görülebiliyor. Ayrıca ünlüler gösteri dünyasına hitap ettikleri için renkli, parlak ve taşlı ayakkabı modelleri daha çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor.

Ünlülerin Tercih Ettiği Ayakkabı Modelleri

Ünlülerin hangi ayakkabı modellerini tercih ettiklerini her zaman bilmeniz mümkün olamayabiliyor. Özellikle geçmiş yıllarda pek çok kişi ünlülerin tercih ettiği her şeyi sadece medya aracılığıyla öğrenebiliyordu. Ancak günümüzde sosyal medyanın herkesin hayatında oldukça etkili olmasından dolayı bir ünlünün tüm gününü bile kendi şahsi sayfalarından gözlemleyebilirsiniz. Ünlülerin en çok tercih ettiği ayakkabı modelleri şu şekildedir:

 • Platform topuk ayakkabılar
 • Yüksek tabanlı spor ayakkabılar
 • Çivi topuk ayakkabılar
 • İçerden topuklu ayakkabı

Bu ayakkabı modelleri ünlülerin sahne ve günlük hayatında en çok tercih ettiği ayakkabı modelleri arasında yer alıyor. Eğer sizde ünlülerin ayakkabı tercihlerini beğeniyorsanız bu ayakkabı modelleri tercih edebilirsiniz.

Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her şeyde olduğu gibi ayakkabı tercihinizde dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunuyor. İlk olarak beğendiğiniz ya da ünlülerde gördüğünüz ayakkabı modellerini tercih etmeden önce sizin için ne kadar konforlu olduğunu deneyimlemeniz gerekiyor.

Ayakkabı satın almadan önce mutlaka ayağınızda denemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Ayak sağlığı, tüm vücut üzerinde belli başlı noktaları etkilediği için ortopedik olan ayakkabı modellerini tercih ediyor. İşte tam olarak bu nedenlerden dolayı bir ayakkabıyı kullanmak isterken tek kriteriniz beğeni olmamalıdır.

Ünlülerin tercih ettiği tüm ayakkabı modelleri oldukça konforlu olduğu için eğer aynı kalitede ayakkabıyı alabiliyorsanız temin edebilirsiniz. Ayakkabı seçerken beğeninin yanına mutlaka sağlık koşullarını da eklemelisiniz.

Fotoğraf ve video paylaşma uygulaması olan instagram, kurumsal olarak da kullanılmaktadır. Pek çok firma, ürünlerini daha geniş bir kitleye ulaştırabilmek ve satışlarını arttırabilmek için instagram’ı kullanır. İnstagram üzerinden, ayakkabı ve kıyafet satışı yapan pek çok sayfa vardır. Bu sayfalardan alışveriş yapmak, çoğu insan için hızlı ve kolay bir yöntemdir. Fakat instagram üzerinden alışveriş yaparken, dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Özellikle ayakkabı alışverişi, çok temkinli olunması gereken bir alışveriş türüdür. Hem maddi açıdan, hem de kişisel sağlık açısından ürün seçiminde dikkatli olunmalıdır. Bu yazımızda, ınstagram’dan ayakkabı siparişi vermeden önce bilmeniz gerekenler hakkında her şeyi derledik.

Instagram’dan Ayakkabı Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Online alışveriş, son yıllarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Dünya üzerinde en çok kullanılan uygulamalardan birisi olan instagram, online alışveriş olanağı sağlayan pek çok kurumsal sayfaya sahiptir.

Bu sayfalardan alışveriş yapan kişiler, bazen olumsuz durumlarla karşılaşabilmektedir. Özellikle ayakkabı alışverişi gibi özen gerektiren alışverişlerin dikkatsiz yapılması, beraberinde birçok sorunu getirebilmektedir. İnstagram üzerinden ayakkabı alışverişi yapmadan önce dikkat etmeniz gereken durumlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Sayfanın güvenilirliği
 • Ürünlerin marka ve kalitesi
 • Model seçimi

Sosyal medya platformları üzerinden yapılan alışveriş, her zaman çeşitli riskler barındırır. Bu riskleri en aza indirgemek ve can sıkıcı sorunlar yaşamamak için instagram’dan ayakkabı sipariş vermeden önce, bu maddelere mutlaka dikkat edilmelidir.

Sayfanın Güvenilirliği

İnstagram üzerinden ayakkabı almadan önce, alışveriş yapacağınız sayfanın güvenilirliğinden emin olmalısınız. Sayfanın takipçi sayısı ve tanınırlığı, alışveriş yapan diğer kullanıcıların yorumları, sayfa hakkında farklı sitelerde yapılan yorumlar güvenilirlik konusunda fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca denemeden alacağınız bir ayakkabı, ayağınıza uygun olmayabilir. Sayfa müşterilerine değişim ya da iade hakkı tanıyor mu, bunlara da dikkat etmek gerekir. Ayakkabı siparişi vermeden önce instagram sayfasını iyice araştırmalı ve güven konusunda şüphe yaratan hiçbir instagram sayfasından alışveriş yapmamalısınız.

Marka ve Kalite

İnstagram üzerinden ayakkabı bakarken, odak noktanız ucuzluk olmamalıdır. İndirim ve fiyat avantajı adı altında, pek çok sahte ayakkabı satışı yapılmaktadır. Kötü işçilikle üretilen sahte ayakkabılar, sağlığınız açısından tehdit oluşturabilir. Bu yüzden, bilinen markaların orijinal ayakkabılarını tercih etmelisiniz.

Model Seçimi

İnstagram üzerinden ayakkabı siparişi vermeden önce, model seçimine de dikkat etmelisiniz. Ayakkabının görüntüsü kadar, rahatlığı ve ayağınıza uygunluğu da önemlidir. Bu yüzden, ayakkabı seçimi konusunda aceleci davranmamalısınız. Instagram’da görüp beğendiğiniz bir ayakkabı modelini, detaylı bir şekilde araştırmalısınız. Gerekiyorsa sayfa yöneticileriyle iletişime geçerek, detaylı bilgi almalısınız.

İnstagram’dan Ayakkabı Satın Almanın Avantajları Nelerdir?

İnstagram’dan ayakkabı sipariş vermeden önce dikkat edilmesi gerekenleri belirttik. İnstagram’dan alışveriş yapmanın çok sayıda avantajı da vardır. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Zamandan tasarruf edersiniz
 • Kolay bir şekilde alışveriş yaparsınız
 • Daha çok seçeneğiniz vardır
 • Her an ve her yerde alışveriş yapabilirsiniz
 • Kampanyalardan daha hızlı haberdar olursunuz

İnstagram üzerinden alışverişin en büyük avantajı, zaman tasarrufudur. Günlük hayatın yoğunluğu sebebiyle, çoğu kişi alışveriş için zaman bulamaz. Tam bu noktada, instagram’ın sağladığı zaman tasarrufundan söz edilebilir. İster evde, ister işyerinde, ister otobüste, dilediğiniz her yerde ve her anda instagram üzerinden alışveriş yapabilirsiniz. Üstelik ürün seçeneğiniz çok daha fazladır.

Instagram’da ayakkabı satışı yapan çok sayıda butik ve firma vardır. Her firma ve butiğin ürünlerine, çok kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda, sayfaların indirim avantajları ve kampanyalarından çok daha kısa sürede haberdar olabilirsiniz.

Moda dünyasında leopar desenli ayakkabı alacaklara tavsiyeler için bu yazıyı okumalısınız. Leopar desenli ayakkabılar çok rağbet görmektedir ve farklı çeşitleri mevcuttur. Sırf leopar desenli ayakkabılar olduğu gibi, ufak leopar detaylı ayakkabı modelleri de mevcuttur. Leopar desenli ayakkabıları uyumlu parçalarla kullanmalısınız. Aksi takdirde, komik bir görüntü oluşabilir. Dilediğiniz kumaş ve modelde ayakkabı modelleriyle çeşitli kombinler yapabilirsiniz.

Leopar Desenli Ayakkabı Çeşitleri

Tercih edebileceğiniz pek çok model bulunmaktadır. Bu modeller şunlar olmaktadır;

 • Sivri burun kısa topuklu
 • Kalın topuklu çizme
 • Yüksek topuklu platform ayakkabı
 • Dolgu topuklu ayakkabı
 • Sivri burun topuklu babet
 • Leopar detaylı spor ayakkabı
 • Leopar desenli postal bot
 • Leopar desenli stilettto

Bu ayakkabı çeşitleri ile farklı kombinler oluşturabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şeyler ise uyumlu parçalar bulmaktır.

Leopar Desenli Ayakkabılar İle Uyumlu Renkler

Leopar desenli ayakkabılar ile uyumlu parçalar bulamasanız bile, renklerle güzel bir uyum oluşturabilirsiniz. Leopar desenine en uyumlu renkler ise şöyledir;

 • Siyah
 • Kırmızı
 • Taba
 • Kahverengi
 • Sütlü kahverengi
 • Krem rengi
 • Gri

Bu renkler leopar deseniyle uyum sağlamaktadır. En çok tercih edilen siyah olmaktadır. Bunun yanı sıra kırmızı ve leopar deseni ile iddialı bir kombin yapabilirsiniz. Taba ve kahverengi de ayakkabılarda çok kullanılmaktadır. Taba rengi çantalarla kombin yapabilirsiniz. Kahverengi tonları her şey ile uyum sağlamaktadır. Krem rengi çok popüler olmasa da zarif bir görünüm olabilir. Gri de platform ayakkabılarda sıradışı görünebilir.

Leopar Desenli Topuklu Ayakkabılarla Kombin Oluşturma

Leopar desenli ayakkabılar içerisinde sırf leopar desenli stilettolar çok sevilmektedir. Oldukça iddialı olan bu parçalar ile siyah kalem etek çok güzel bir kombin oluşurulabilir. Bunun yanı dıra dar siyah pantolonlarla da giyebilirsiniz.

Leopar desenli stilettolarla taba rengi çantayı kombinleyebilirsiniz. Çok iddialı olmasını istemiyorsanız, sadece platform kısmı leopar desenli olan yüksek topuklu ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Kısa topuklu ya da kalın topuklu ayakkabıları da tercih edebilirsiniz. Kırmızı pantolon, etek veya kırmızı gömlek ile siyah pantolon kombini yapabilirsiniz.

Leopar Desenli Postal Botlar

Son dönemde oldukça popüler olan leopar desenli postal botlarla sıradışı ve ilgi çekici bir kombin yaratabilirsiniz. Giyiminizi sade tutarak tamamen leopar desenli postal botları odak noktası haline getirebilirsiniz. Sadece leopar detayları bulunan bir bot da tercih edebilirsiniz. Daha sadebir bot giydiyseniz kıyafetlerinizi parlak gri ya da siyah olarak tercih edebilirsiniz.

Leopar Desenli Spor Ayakkabılar

Leopar desenli spor ayakkabıları da mevsimlik olarak giyebilirsiniz. Genelde siyah olan bu ayakkabılar leopar deseni detaylarıyla sizi hem spor hem de şık gösterecektir. Siyah veya koyu sarı spor bir t-shirt ve siyah pantolon kombini oldukça uyumlu ve şık olacaktır. ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında tercih edebilirsiniz.

Leopar Desenli Ayakkabı Kumaşları

Çeşitli ayakkabı kumaşları mevcuttur. En çok tercih edileni deri olmaktadır. Bunun yanı sıra, süe ve rugan gibi çeşitler de vardır. Süet çok şık durmaktadır ancak kaliteli bir ürün alınmalıdır.

Ucuz süet ayakkabılar çok çabuk yıpranabilir. Deri ise genelde kışlık ayakkabılar için tercih edilir. Postal botlar, topuklu botlar ya da çizmeler için kullanılır. Hakiki deri ise uzun süreli kullanabilirsiniz. Bazı botlarda ise rugan kullanılır, parlak bir görünümü vardır ve şık görünür.

Ayakkabılar Nasıl Temizlenmelidir?

Deri ve rugan ayakkabılarınızı beyaz sirkeli su ile silebilirsiniz. İsterseniz düzenli boyayabilirsiniz. Süet ayakkabılarınızı temizlemek için ise süet fırçası ya da silgisi kullanmalısınız. Süet ayakkabınızdaki leke ıslak ise kurumasını beklemelisiniz. Kuruduktan sonra fırçalamalısınız.

Pek çok kişi ayakkabı tercihi konusunda ayakkabılarda beyaz renk mi? siyah renk mi? konusunda net bir fikir ortaya koyamıyor. Geçmişte ayakkabı kullanımı tek model ve birkaç renk ile sınırlıyken günümüzde ayakkabı kullanımı konusunda uçsuz bucaksız bir seçenek söz konusu olabiliyor.

Günümüzde pek çok kişi ayakkabı tercihine oldukça fazla önen gösteriyor. Ayakkabı herkesin gün içerisinde kullandığı bir ürün olduğu için ayakkabı tercihi daha çok gidilen mekana göre belirleniyor.

Ayakkabı modelleri konusunda bir tercihte bulunulsa bile hangi renk olacağı ya da olması gerektiği konusunda da oldukça fazla kararsızlık yaşanabiliyor. Ancak ayakkabı tercihinde iki temel renk seçeneği olan siyah ve beyaz her zaman akla ilk gelen seçeneklerden birkaçı oluyor.

Ayakkabı Modelleri Nelerdir?

Günümüzde her alanda olduğu gibi ayakkabı alanında da oldukça fazla seçenek bulunuyor. Ayakkabı modelleri oldukça fazla olmasına rağmen genel olarak bakıldığında belli başlı ayakkabı modelleri daha çok tercih ediliyor. Ayakkabı modelleri arasında en çok tercih edilenleri kadın ve erkek ayakkabı modelleri arasında ayırt etmeden belirtiyoruz. En çok bilinen ayakkabı modelleri şu şekildedir:

 • Spor ayakkabı
 • Topuklu ayakkabı
 • İskarpin ayakkabı
 • Platform ayakkabı
 • Çizme
 • Bot

Bu ayakkabı modelleri herkesin belli dönemlerde oldukça fazla tercih ettiği modeller arasında yer alıyor.

Ayakkabıda Beyaz Renk

Her rengin bir anlamı olduğu pek çok kişi tarafından ifade ediliyor. Bazıları renklerin anlamına inansa da bazı kişiler bu tür şeylere inanmayabiliyor. Beyaz renk daha çok sağlığı, masumiyeti ve temizliği simgeliyor. Bu nedenle pek çok giyim kuşam ürününde beyaz renk bu yüzden sıklıkla tercih ediliyor.

Beyaz rengin ayakkabılarda en çok tercih edildiği modeller arasında spor ve topuklu ayakkabılar yer alıyor. Beyaz rengi ayakkabılarınızda kullanarak daha canlı ve parlak bir görünüm elde edebilirsiniz. Ancak beyaz renk ayakkabılarda temizliğe daha fazla özen göstermelisiniz.

Ayakkabıda Siyah Renk

Ayakkabılarda geçmişte daha az renk kullanılsa da günümüzde oldukça fazla renk kullanılıyor. Ayakkabılarda hiç şüphesiz en çok tercih edilen renk siyah olarak biliniyor. Ayakkabılarınızda siyah renk kullanarak daha resmi ve şık bir görünüm sahibi olabilirsiniz. Genel olarak siyah renk asaleti be zarifliği temsil ettiği için daha şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Siyah rengi tüm ayakkabı modellerinde rahatlıkla görebilirsiniz. Siyah rengin en çok kullanıldığı ayakkabı modelleri iskarpin, bot ve çizmelerdir. Ancak diğer ayakkabı modellerinde de siyah rengin oldukça hâkim olarak kullanıldığı görebilirsiniz. Siyah renkli ayakkabı tercihinizi açık renkli kıyafetlerle rahatlıkla kombinleyebilirsiniz.

Ayakkabı Tercihini Nasıl Yapmalısınız?

Gün içerisinde pek çok şeyin koşturmacası içindeyken insanlar kılık kıyafetine özen göstermeyebiliyor. Ayakkabılar giyim kuşamda oldukça önemli olduğu için ayakkabı tercihi de önemli oluyor. Ayakkabı tercihinizde şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Ortopedik olmalı
 • Ortama uygun olmalı
 • Kıyafetinize uygun renkte olmalı
 • Çantanızla uyumlu olmalı

Ayakkabı seçerkeseçerkenı göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Bu şekilde en doğru ayakkabı tercihini yapmış olursunuz.

Ayakkabıda Beyaz ve Siyah Uyumu

Ayakkabı modelleri arasında bir tercih yaparken oldukça zorlandığınız aşikar bir durumdur. Ancak modeli belirleseniz bile renk konusunda da büyük kararsızlıklar yaşayabilirsiniz. Eğer ayakkabılarınızda tek renk kullanmak ve tüm kıyafetinizi tek renk ile kombinlemek istemiyorsanız siyah ve beyaz gibi iki zıt ama uyumlu rengi bir arada kullanabilirsiniz. Son dönemlerde bu şekilde iki farklı rengin kombinlendiği renkli ayakkabılar pek çok yerde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Her sene değişen ve gelişen moda ile 2020 ayakkabı ve abiye çanta kombini çeşitleri de farklılaşmaktadır. 2020 yılında çeşitli ayakkabılar, elbiseler, çantalar ve aksesuarlar trend olmuştur. Trendleri gören her kadın gün geçtikçe daha fazla alışveriş yapmaktadır. Alışveriş yaparken modayı daha da yakından takip edebilirsiniz. Mağaza vitrininde gördüğünüz modeller, en sık gördüğünüz renkler bu senenin trendleri olmaktadır. Özel günler, şık davetler ve düğünler için ise abiye kombinleri, ayakkabılar ve çantalar da bu senenin gözdeleridir.

2020 Ayakkabı Modelleri

2020 yılında da yine çok şık ayakkabılar ön plandadır. Topuklu ayakkabılar daha fazla karşımıza çıkmaktadır. İsterseniz kısa topuklu, isterseniz daha uzun topuklu modelleri tercih edebilirsiniz. En trend ayakkabı modelleri şunlardır;

 • Stiletto
 • Mule
 • Topuklu dizüstü çizme
 • Mary jane
 • Platform topuklu
 • Bilekten abiye ayakkabı

Bu ayakkabılar en trend modellerdir. Stiletto her sezonun vazgeçilmezidir. Mule topuklu terlik şeklinde bir modeldir. Çok rahattır. Daha süslü modellerini abiye ile birlikte giyebilirsiniz. Topuklu dizüstü çizmeler ise kış modasında oldukça fazla görülmektedir. Uzun boylular için ideal bir seçimdir.

Mary Jane yarı açık ve kısa topuklu ayakkabı modelidir. Günlük kullanıma uygundur. Platform topuklu ayakkabıları günlük de kullanabilirsiniz, özel davetlerde ve düğünlerde de kullanabilirsiniz. Bilekten abiye ayakkabılar ise özel günler için en zarif vazgeçilmezlerdir. Günlük modelleri de mevcuttur.

2020 Abiye Çanta Modelleri

Abiye çantalar genellikle küçük ve zarif parçalar olmaktadırlar. Abiye kombininizi en güzel şekilde tamamlarlar. Çantanızın ayakkabılarınız ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. 2020 abiye çanta modelleri şunlardır;

 • Taşlı el çantası
 • Aynalı abiye çanta
 • Klasik abiye çanta
 • Kapitone abiye çanta
 • Parlak abiye çanta

Bu abiye çanta modelleri de senenin trendleri olmaktadır. Bunlarla uyumlu bir elbise ve çantayla harika görünebilirsiniz. Takılarınızı da kombininize göre seçmelisiniz.

Stiletto ve Abiye Çanta Kombini

Stiletto model ayakkabı için neredeyse bütün abiye çanta modelleri uygundur. Abiyeniz abartılı bir modelse stilettonuzu krem ya da bej rengi tonlarında tercih etmelisiniz. Çantanız ise abiyenizin renklerine uygun olmalıdır. Abiyenizde bir desen ya da yoğun şekilde parlak taşlar varsa, çantanızda da desen detayı veya taşlı küçük bir detay bulunmalıdır.

Platform Topuklu ve Parlak Abiye Çantalar

Platform topuklu ayakkabılar bilindiği üzere her zaman modadır. Abiye için tercih edecekseniz bilekten bağlamalı ayakkabılar sizi daha zarif gösterecektir. Parlak bir abiye çanta kullanmak istiyorsanız ayakkabınız da parlak olmalıdır. Ancak, ayakkabı ve çantanız parlak ise, abiyeniz çok dikkat çekici olmamalıdır. Sade bir abiyeyi parlak bir ayakkabı ve çanta ile hareketlendirebilirsiniz.

Mule ve Kapitone Abiye Çanta

Mule ayakkabı modelleri oldukça rahattırlar. Ancak bu ayakkabıları uzun bir abiyeyle tercih etmeniz daha doğru olur. Abiye ile transparan, tüllü, parlak ya da taşlı modeller çok daha uygun olacaktır. Uzun abiye, mule ayakkabı ile küçük bir kapitone abiye çanta tercih edebilirsiniz. El çantası olarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz zincirli de olabilir.

Mary Jane ve Aynalı Abiye Çanta

Mary Jane ayakkabı modelleri oldukça sevimlidirler. Yarı açık ve kısa topuklu bu ayakkabıların parlak olanlarını tercih edebilirsiniz. Parlak ayakkabılar ve aynalı abiye çanta iddialı bir kombin oluşturabilir. Aynalı çanta için platin rengini tercih edebilirsiniz. Parlak ayakkabı sevmiyorsanız deri ya da süet mary jane ayakkabı modeli seçebilirsiniz. Ayakkabınız sade ise, abiyenizin tıpkı çantanızda olduğu gibi ayna detaylı olması sizi bir bütün olarak gösterecektir.

Tasarımcılara farklı stillerle ilham veren ayakkabıda sokak modası şıklığıyla herkesi etkiler. Spor şıklığın her zaman ön planda tutulduğu modeller, rahatlığıyla dikkat çeker. 2020 yılına damga vuran spor modeller, kıyafetleri tamamlayan parçalar arasında sayılabilir. Her zaman olduğu gibi sneaker modellerin damga vurduğu sokak ayakkabı modası, çeşitli tasarım ve aksesuar kullanımıyla destekleniyor.

Spor Kombinlerde Yeni Trendler

Farklı parçalarla kombinlenen sneakerler ayakkabıda sokak modası dendiğinde akla gelen ilk çeşittir. Farklı bağcık stilleri ve platform topuklarla desteklenen modeller; metal parçalar ve fermuarla yeni nesil beklentileri eksiksiz olarak karşılar.

 • Zıtlıkların
 • Rahatlığın ve
 • Yaratıcılığın

Ön plana çıktığı yılın modasında beyaz ve siyah sneaker renkleri en popüler tercihler arasında sayılabilir. Her kombini farklı bir şekilde tamamlayan ayakkabılar, sokak modasını şekillendirmeye bu yılda devam ediyor.

Ayakkabı Seçimiyle Son Dokunuş

Ayakkabı seçimi kombinlere son dokunuşu yaparken, ayak sağlığı ve gün boyu sürecek rahatlık da yaşam temposuna doğrudan etki yapar. Zıtlıklarla uyumlu bir buluşma sağlayan spor ayakkabılar mevsim koşullarına uygun malzeme seçimiyle kıyafetlerde istenen stilin ortaya çıkmasında etkilidir. Seçilen ayakkabıya uygun kıyafetler seçilerek gün boyu aktif, cool, rahat ve aynı zamanda şık bir görünüm sergilenebilir.

Sokak Modasında Kışlık Ayakkabılar

Kış aylarında sokak modası dendiğinde akla gelen en önemli parçalar;

 • Üst giyim seçenekleri
 • Yün aksesuarlar
 • Bot ve
 • Çizmelerdir

Süet, rugan ve deri gibi malzemelerle hazırlanan modeller sadece pantolon değil, elbise ve eteklerle de uyum içinde kullanılır. Gittiği her yerde dikkat çekmek isteyenlerin tercihi olan kalıplar, rahatlığıyla ön plana çıkar. Şık olduğu kadar da yaratıcı ve yeni nesil trendlerle uyumlu kombinler ortaya çıkmasında önemli role sahip olan bağcıklı botlar, cool bir havanın sergilenmesini kolaylaştırır.

Diz üstü çizmeler; salaş bir görünüm için mini, midi ve maxi elbise ya da eteklerle bütünlük oluşturur. Püsküllü ve çok renkli botlar yine uygun çanta ve kemer tercihiyle görüntü bütünlüğünün oluşması için kullanılır. İdeal sokak modasını yakalamak için;

 • Jean kombinlerin altına
 • Kahverengi
 • Bordo veya
 • Siyah botlar kullanılabilir.

Rahat ve farklı bir kombinle stilini ortaya koymak isteyenler için parçalar arasında oluşturulacak uyum sokak modasını şekillendirir.

Sokak Modasında Yazlık Ayakkabılar

Güneşin kendini hafif hafif göstermeye başladığı günlerde spor ayakkabılar kaldırıldıkları yerden dışarıya çıkar. Klasik kesim bir jeane eşlik edecek basic bir tişört, sneaker ile buluşarak dünyanın en şık insanı olunabilir. Sokak modasında fark yaratmak isteniyorsa alışılmış spor ayakkabılar yerine daha yenilikçi kalıplar tercih edilmelidir.

 • Desenlerin
 • Uyumsuz renklerin
 • Karmaşanın

Hakim olduğu modeller, sokağın ritminin günlük hayata dahil olması için kusursuzdur. Hem spor giyinirim hem de şık görünüm diyenler için önerilen stiletto ayakkabılar, yırtık jeanlerle sokak modasının temsilcisi olabilir.

Mekân ve Giyim Tarzıyla Eşleşen Modeller

Sokağın modası günlük hayat tercihlerini etkilerken, ortaya çıkan ruh moda dünyası ve podyumları da değiştirmeyi başarmıştır. Rahatlık kavramının her şeyin önüne geçtiği günümüzde, giyim birlikteliğinin yaratılabilmesi ayakkabı uyumuna bağlıdır. Eşofmanı hatırlatan bol kesimli pantolonlar, abartıdan uzak bir şekilde şıklığın sokaklardaki minimalist temsilcisidir.

Sokak modasının şekillenmesinde öncü görevi üstlenen spor ayakkabılar, kıyafet tercihlerinin yeni baştan yapılmasını mümkün kılıyor. Eskiden kıyafete göre ayakkabı seçilirken bugün giyilmek istenen ayakkabıya uygun kombin yapılıyor. Spor ayakkabılarla her türlü kıyafetin uyumlu bir şekilde kullanılabiliyor olması kimi zaman şık bir elbise ya da ceketle sneaker kullanımını uygun hale getiriyor.

Tatilde nereye giderseniz gidin, valizinizde mutlaka birden fazla ayakkabı olmalıdır. Çünkü tatil esnasında, kendinizi pek çok aktiviteyle iç içe bulabilirsiniz. Tatil dendiğinde akla, doğa yürüyüşleri, kültür gezileri, sahil kenarında vakit geçirmek ya da eğlenceli bir mekânda dans etmek gibi pek çok aktivite gelir. Her ana ve her mekâna uyum sağlayabilmek adına tatilde ayakkabı seçiminiz oldukça önemlidir. Ayrıca, şıklığınızı korurken ayak sağlığınıza da dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu yazımızda, tatilde yanınıza almanız gereken ayakkabılar hakkında her şeyi derledik.

Tatilde Yanıma Hangi Ayakkabıları Almalıyım?

Tatiller, zihnen ve bedenen rahatlamak için vardır. Tüm bir yılın yorgunluğunu bedenimizle birlikte taşıyan ayaklarımız için yapabileceğimiz en iyi şey, tatilde rahat ayakkabılar tercih etmektir. Fakat rahatlığına olduğu kadar şıklığına da önem verenler için, tatilde giyilebilecek farklı modelde ayakkabılar da mevcuttur. Tatilde mutlaka yanınıza almanız gereken ayakkabılar şunlardır;

 • Spor Ayakkabı
 • Sandalet
 • Topuklu Ayakkabı
 • Rahat Babetler

Spor ayakkabılar günlük yaşamın vazgeçilmezidir. Tatil valizinizde de mutlaka 1 çift spor ayakkabınız bulunmalıdır. Rahatlığa olduğu kadar şıklığa da önem verenler, valizlerine sandalet, topuklu ayakkabı ve babetleri de mutlaka eklemelidir. Tüm bu ayakkabı modelleri kombinleriniz ile büyük bir uyum sağlarken, tatilinizi de rahat bir şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır.

Spor Ayakkabı

İcat edilmiş en rahat ayakkabılar olan spor ayakkabılar, her tatil valizinde mutlaka bulunmalıdır. Tatilde yapacağınız uzun yürüyüşler, koşular, kültür ve doğa gezileri ya da akşam gezintileri için spor ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Üstelik her türlü kombinle uyum sağlayabilen spor ayakkabılar, tarzınızı da mükemmel bir şekilde yansıtacaktır.

Sandalet

Yaz tatili için hazırlanan bir valizin olmazsa olmazı sandaletlerdir. Pek çok tarzda ve modelde sandalet bulmak mümkündür. Eteklerin, şortların ve elbiselerin altına rahatlıkla sandalet giyebilirsiniz. Yazlık kombinler ile mükemmel bir uyum sağlayan sandaletler, rahat olmasıyla da tercih edilir. Yürüyerek yapacağınız gezintilerde, rahatlıkla sandalet tercih edebilirsiniz. Sandaletler hem ayaklarınızı serin ve rahat tutar, hem de şık görünmenize katkı sağlar.

Topuklu Ayakkabı

Tatilde yanınıza mutlaka almanız gereken ayakkabılardan biriside, topuklu ayakkabılardır. Şık bir restoranda akşam yemeği yiyecekseniz ya da gece eğlenmek için dışarı çıkıyorsanız kombinlerinizi topuklu ayakkabılar ile tamamlayabilirsiniz. Yüksek topuklu ve içinde rahat edebileceğiniz ayakkabıları tercih etmeniz, ayaklarınızın sağlığı açısından önemlidir.

Babetler

Yaz aylarının coşkusunu en çok taşıyan ayakkabılar, şüphesiz ki babetlerdir. Pek çok farklı renkte ve modelde babetler, yaz kombinlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Eteklerin, elbiselerin ya da pantolonların altına şık bir babet giyerek, yazın coşku ve enerjisini yansıtabilirsiniz. Babet seçiminde, ayaklarınızın rahatlığını ön planda tutmanız faydanıza olacaktır.

Tatil İçin Ayakkabı Tüyoları

Tatil valizinizde mutlaka olması gereken ayakkabıları yazımızda derledik. Peki, ayak sağlığını korumak ve ağrıları önlemek için tatilde ayakkabı seçimlerimizi nasıl yapmalıyız?

 • Uzun yürüyüşler için mutlaka düztabanlı spor ayakkabılar tercih edin.
 • Mümkünse yüksek topuklu ayakkabılar tercih etmeyin.
 • Sandalet ve babetlerinizin ayaklarınızı sıkmadığından emin olun.
 • Topuklu ayakkabıları 3 saatten fazla kullanmayın.
 • Uygun ayakkabılarda ortopedik taban kullanabilirsiniz.

Uzun ve tempolu yürüyüşleriniz için mutlaka spor ayakkabı tercih etmelisiniz. Bu, günün sonunda ayaklarınızın ağrımaması için oldukça önemlidir. Topuklu ayakkabılarınızın topukları ise olabildiğinde kısa olmalıdır. Yüksek topuklu ayakkabılar hem duruşunuza zarar verir hem de ayaklarınızın oldukça fazla yorulmasına neden olur. Sandalet ve babet kullanırken, ayaklarınızın rahat olduğuna emin olun. Ayağınızı sıkan ayakkabıları asla tercih etmeyin. Uygun ayakkabılarda, ortopedik taban kullanarak tatil boyunca kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

Ayakkabılar hiç kuşkusuz her kadın tarafından 2019 yılında en çok tercih edilen ayakkabılar diye arama yapılmıştır. İnternet çağını yaşadığımız bu yıllarda genelde herkes birçok ilgi alanını internet üzerinden araştırmaktadır. Kadınlarda ayakkabı trendlerini öğrenmek adına 2019 yılının ayakkabı modellerinden fikir sahibi olmuşlardır.

Günümüzde iyi ki internet yoluyla merak ettiğimiz birçok detayları bulma şansına sahip olmaktayız. 2019 yılında da ayakkabı tasarımcıları kadınların severek kullanacağı birbirinden güzel modellerin yanında iddialı renkleri de kullanmışlardır.

Günümüzde artık kadınlar tek bir renk ayakkabı ile değil, her renkte ayakkabıyı dolaplarında bulundurmaktadırlar. Her kıyafetin altına uyumlu olabilecek modelde ve renklerde ayakkabılar ile kombinler daha güzel ve kolay oluşmaktadır.

2019 Ayakkabı Trendleri Nelerdir?

2019 yılının en çok talep gören ve kullanılan ayakkabı modelleri pastel tonlar ağırlıkta olmakla beraber günlük hayatta kullanılabilen modellerde mevcuttur. Fakat bu ayakkabı modelleri kimi zaman abartılı bulunmuştur. Çünkü sıradan bir sandaletin üzerinde bile fermuar detaylar ve payetler kimi kadınların hoşuna giderken, detayla ilgilenen kadınlar ise çok beğenmişlerdir.

Ayakkabıda Mücevherat Detaylar

2019 senesinde özellikle davetlerde tercih edilen ayakkabılar taşlı ve mücevher görünümü sunmaktadır. Bu ayakkabıları her yaştan kadınlar kullanabilirken özellikle genç ve sofistike görünümü tercih eden kişiler tarafından talep görmektedir. Mücevher taşı görünümüne sahip olan bu ayakkabıları davetlerde ve düğünlerde rahatlıkla abiye yada sade bir elbisenin altına kombin oluşturabilirsiniz.

Platform Topuklular

Geniş paça İspanyol pantolonlar ile rahatlıkla kombin yapacağınız bu topuklu ayakkabılar uzun kaba ve pardesülerle inanılmaz farklı bir hava vermektedir. Platform kalın topuklu model ayakkabıları her kıyafetle kombin yapabilirsiniz. 70 lerin ruhunu yansıtabilirsiniz.

Bilekten Bağlamalı Ayakkabı Modelleri

Bu ayakkabı modellerini sadece düğünlerde değil gün içinde de kullanabilirsiniz. Bilekten bağlı kalın topuklu yada ince topuklu bu stilettolarla seksi görünmek için ayrı bir çaba harcamanıza gerek yoktur. Zaten bu ayakkabı bilekten bağlama şekliyle bile sizi farklı gösterecektir. Bilekten bağlı modellerle farklı havaya bürünebilirsiniz. Mesela bu ayakkabılarla:

 • Seksi bir görünün kazanabilir.
 • Sade şıklık sağlayabilir.
 • Gün içinde ya da gece gezmesi olarak aynı ayakkabıyla devam edebilirsiniz.

Bilekten bağlı ayakkabı modelleriyle ayak bileklerinize destek alarak daha konforlu bir yürüyüş amaçlanabilir.

Hayvan Desenli İddia İçeren Ayakkabı Modelleri

Her kadın diğer kadınlardan farklı tarzda bir giyim stili olsun ister. Çünkü kadınlar arasında en yakın arkadaş dahi olunsa gizliden gizliye bir rekabet duygusu vardır. Her kadın bir diğer kadından özellikle konu ayakkabı olunca bir adım önde olmak ister. Dolayısıyla ayakkabı tasarımcıları da tüm bunları tahmin edebildiğinden çok fazla sayıda iddialı modeller üretmektedirler.

Günümüzde artık internet ortamında tüm kombin uygulamaları yapılıyorken kadınlar arasında da çarpıcı giyinmek son derece önemli bir hal almıştır.

2019 sezonunda da bu hayvan desenli modellere çok sık rastladık. Kış sezonu ve ya vahar sezonu boyunca leopar ve siyah beyaz etnik desenlerin çok sayıda olduğu desenler kullanılmaktaydı.

Bu desenler arasında trend olmuş olanlar şöyledir:

 • Leopar desenli çizme ve topuklu ayakkabılar
 • siyah beyaz zebra desenli stilettolar
 • Leopardan bir ton koyu olabilen desenlerde sandalet modelleri

Bu desenlerde 2019 yılında fazlasıyla karşılaşmış hatta spor ayakkabılarında dahi bu desenler hala kullanılmaktadır. Bu desenlerde yapılan çantalar, ayakkabılar, elbiseler kadınlara çekici bir hava veriyor. Bu kumaştan yapılmış her eşya ayrı bir konuma ve kulvara sahiptir.

Skinny kot pantolonlar ile hangi ayakkabı çeşitlerini giymelisiniz? konusu hakkında son dönemlerde birçok öneri ortaya çıkmıştır. Skinny jean, vücuda tam olarak oturan dar kot pantolonlardır. Bacakları tam anlamıyla saran skinny jean, ince ve uzun bir görünüm ortaya çıkarır.

Bunun yanında esnek yapısı olmasıyla rahatlık sağlayan bir pantolon türüdür. Ayrıca skinny jean’lerin şık ve spor tarzlara uygun olan kombinlerde de kullanımları mevcuttur. Skinny jean’leri çeşitli ayakkabı modelleri ile kombinleme şansınız vardır. Bu ayakkabı modelleri ise şu modellerdir:

Babet Ayakkabılar

Skinny jean’lerin dar paçalı pantolonlar olması sebebiyle renkli babet kullanımı yaz ayları için muhteşem bir görüntü oluşturacaktır.Bu iki parçanın birleşmesi ile oluşan kombinler çok sık tercih edilen kullanımlardır.

Topuklu Ayakkabılar

Skinny jeanlerle yapılan şık kombinlerin altına kesinlikle topuklu ayakkabı modelleri giyilmesi önerilir. Bu kombinlerle bacaklarınız daha uzun ve daha ince bir görüntüde olacaktır. Bu sebepten dolayı da yaz aylarında yapılan kombinlemeler genelde topuklu ayakkabı modelleriyle oluşturulan kombinlerdir.

Düztaban Ayakkabı Modelleri

Skinny jean’le spor şık bir görüntü elde etmek için düztaban ayakkabı modelleri tercih edilir. Hem cool hem de şık bir görüntü sağlayan düztaban ayakkabı modellerine örnek verilebilecek modeller şunlardır:

Converse’ler, Vans model ayakkabı türleri düz taban ayakkabılara örnek olarak gösterilebilen modellerdir. Oldukça yaygı kullanılan ayakkabı modelleri arasındadır.

Spor Ayakkabılar

Renkli ve yüksek tabanlı olan spor ayakkabı modelleri, skinny jean’lerle spor kombinler meydana getirir. Son dönemlerde çok sık tercih edilen sokak modası, skinny jean ve spor ayakkabı modelleri ile şekilleniyor. Bu sebeple de spor ayakkabı modelleri ile oluşturulan skinny jean kombinleri oldukça fazla ilgi çekiyor.

Çizmeler

Çizme modelleri, skinny jean’lerle kombinlemek çok kolay bir seçenektir. Ayrıca skinny jean’lerin dar paçası sayesinde kolay bir şekilde çizmelerin içine giriyor oluşu da bu kombinlemenin çok sık tercih edilmesinde etkilidir.

Loafer

Loafer ayakkabı modelleri, skinny jean’ler için en iyi örnek verilebilecek seçenekler arasındadır. Loafer ayakkabı modelleri, skinny jean’ler ile oluşturulan kombinlerde çok rahat bir görüntü oluşturacaktır.

Stilettolar

Skinny jean’lerin tamamlayıcılarından biri stiletto model ayakkabılardır. Çünkü skinny jean’leri en şık ve feminen bir görüntüde gösteren modeller her zaman stilettolar olarak bilinir. Skinny jean’ler ve stiletto ile oluşturulan kombinler, gündüz ya da gece farketmeksizin rahatlıkla tercih edilebilir.

Sivri Burun Ayakkabı Modelleri

Şık ve rahat bir görüntüde denge oluşturmak amacıyla kullanılan en iyi seçenek sivri burun ayakkabı modelleridir. Özellikle sonbahar döneminde canlı renkte bir sivri burun ayakkabı tercihi size yüksek seviyede bir enerji sağlayacaktır.

Kalın Topuklu Bot Modelleri

Skinny jeanler ile birlikte kombinlenebilen kalın topuklu botlarda ortaya çıkan görüntüler şu şekilde açıklanabilir:

 • Kalın topuklu bot modelleri, sonbahar ve kış aylarında çok uzun boylu olmayan kişiler için skinny jeanler ile beraber kullanıldıklarında çok şık bir görüntü ortaya çıkmasına neden olur. Ancak tersi bir durum olması durumunda boyunuz oldukça kısa bir görüntüde olacaktır.
 • Bu tarz botlar bileği saran modeller olduğu için skinny jeanler ile oluşturulan kombinlerle çok rahat bir şekilde kullanılmasını sağlar ve böylece bütünlük oluşturulur.
 • Sonbaharda süet veya deri, önü açık, topuğu kısa olan modeldeki botlar tercih sebebi oluyor. Bu ayakkabılara da uygun bir görüntü kazandıracak pantolon tipi de skinny jean’ler oluyor.
 • Kış ayları içinde de çok sık tercih sebebi olan skinny jean’ler çok farklı tarz botlarla birlikte kombinlenebilir.

Tüm bu sebeplerle de kalın topuklu bot modellerini, skinny jeanler ile kombinleme çok yaygın olarak tercih edilen alternatiflerden biridir.

Kişiler sürekli iş ve okul hayatı içinde yaşamaya devam ederken ayak sağlıklarını da bir bakıma düşünmek zorundalardır. Sürekli kapalı kalan ayakların gün sonunda koku ile buluşması çok normaldir. Ancak doğru ayakkabı tercihleriyle ayak kokusuna son verilebilmektedir. Ter normal olarak kokusuzdur. Ancak yanlış deri ve bezle karşılaştığında istenmeyen pis kokulara neden olmaktadır. Bundan dolayı kalitesi ayakkabı kullananlarda ayak kokusu kaçınılmazdır. Yanlış ayakkabı seçimi her zaman hastalıklarla birlikte ayak kokusunu da ortaya çıkarmaktadır. Ayak kokusunun sebebi ayakkabı mı?

Ayak Kokusunun Nedeni Kalitesiz Ayakkabılar

Ayaklarda oluşan bakteriler zamanla pis kokuların oluşmasını sağladığından çoğu kişide ayakkabı seçimleriyle yakından ilgilidir. Bu kapsamda ayak kokusunun en temel nedeni yanlış ayakkabı seçimidir. Bununla birlikte ayağın rahatlığı düşünüldüğü kadar kalitesine de çok önem vermek gerekir.

Ayak kokusunun oluşmadan önce alınacak önlemlerle daha sağlıklı ayaklara sahip olabilirsiniz. Ayrıca çorapsız giyilen ayaklar terlediğinden dolayı kötü kokulara neden olmaktadır. Ayağınıza yerleşen bakteriler ve mikroplarla ayaklarda oluşan kötü kokular gereken özen gösterilmezse kalıcı olabilmektedir.

Ayak Kokusunun Temel Nedeni

Ayak kokusu hiç sevilmeyen bir durum olduğundan dolayı seçilecek ayakkabılar kaliteli kumaşlardan ve deriden imal edilmektedir. Ayak kokusunun oluşumunda en önemli etken özensiz malzemeden yapılan ayakkabılardır.

Kişilerin farklı rahatsızlıkları yoksa ve sürekli ayak kokusu ile karşı karşıya kalıyorlarsa bunun en önemli sebebi ayakkabılardır. Bu konuda gereken özen her zaman gösterilmeli ve kaliteli ayakkabılar satın alınmalıdır. Ayrıca ayaklarda bulunan kıllarda kokunun artmasına sebep olmaktadır.

Bununla birlikte ayakkabılar dışında tercih edilecek çoraplarda ayak kokusunun oluşumuna neden olmaktadır. Tüm çorap ve ayakkabı seçimlerinizi koku oluşmaması için çok dikkat ederek yapmanız gerekmektedir. Her ayak kokusunun farklı nedenleri olabileceği gibi en temek iki şart bunlardır.

Ayak Kokusuna Engel Olmanın Temel Şartları

Ayak hijyeni her zaman kokunun önlenmesinde çok etkilidir. Yapılan araştırmalara göre ayak kokularının neredeyse tümü yanlış ayakkabı tercihine göredir. Ayak hijyenine önem vererek tertemiz ve kokusuz ayaklara sahip olabilirsiniz. Ayak kokusundan kurtulmak için her gün ayakların yıkanması ve hijyene önem vermek gerekir.

Terleyen ayakların koku ile karşılaşmaması için temizliğe ve doğru ayakkabılara ihtiyaç duyulmaktadır. En fazla ayak parmaklarının terlemesinden dolayı o kısımlarda oluşan kokular oldukça rahatsızlık vermektedir. Her gün çorapların değişmesi ve ayakkabıların havalandırılması önemlidir.

Bu konuda gereken itina her zaman gösterilmelidir. Doğru çorap ve ayakkabı tercihlerinizde daha hijyenik ayaklara sahip olabilirsiniz. Pamuklu çoraplar koku oluşumunu önler. Daha sağlıklı ayaklar için hemen ayakkabılarınızı

Ayak Temizliği İle Kokulara Son

Ayak hijyeninin sağlanması durumunda ayak kokularıyla karşılaşabilirsiniz. Bazı bitkisel kürler ile ayak kokularına çare olabilirsiniz. Bununla birlikte ayakkabı tercihinizde oldukça önemli olup çok detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. Aşırı terlemeden dolayı oluşan ayak kokusu için işe ayakkabı seçimi ile başlayabilirsiniz.

Genel olarak sunni deriden imal edilen ayakkabılar kokulara neden olmaktadır. En doğru yöntemlerle ve ayakkabı değişimleriyle kokusu ayaklara sahip olabilirsiniz. Tüm ayaklar farklı yapıya sahip olduğundan dolayı öncelikle kötü kokunun nedeni bulunmalı ve bu duruma özen gösterilmelidir.

Sorun ayakkabıdan kaynaklanıyorsa yapılacak tercihler daha itinalı olmalıdır. Mutlaka bir araştırma yapılmalı ve seçilecek ayakkabının tarzına özen gösterilmelidir. Terleyen ayak sürekli kapalı alanda olduğundan dolayı kokuların oluşması çok normaldir. Kendinizi ve etrafınızdaki kişilerin rahatsız olmaması için ayak kokusu problemlerine çok dikkat etmeniz gerekir.