Tag

Bot Tercihi

Browsing

Kış İçin Bot Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? Kış iyice kendini hissettirmeye başladı ve herkesin aklında bu soru. Kış hazırlıkları aslında, sonbahar aylarında yapılmaya başlanıyor. Herkes sıcak ve rahat bir kış geçirmek için ekipmanlarını tamamlıyor. Bunlardan bir tanesi de kışın vazgeçilmezi botlar. Ancak rahat, şık ve sıcak bir kış için seçilecek bot nasıl olmalı? Kışı sıcacık geçirmek bu botlar sayesinde mümkün mü? İşte yanıtı.

Su Geçirmemeli ve Sıcak Tutmalı

Kış demek, yağmur, çamur, kar demek. Dolayısıyla botun su almaması çok önemli. Su geçirmez botların şık olmayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü artık pek çok bot ve çizme markası, hem oldukça şık, hem de su geçirmeyen materyallerden bot üretiyor. Tabi bunun yanında ayağınızı sıcak tutmalı.

Özellikle içi pelüş botlar bu işlevselliği taşıyor. Aynı zamanda deri botlar da hem su geçirmezlik özelliği taşıyor, hem de ayaklarınızı sıcacık tutuyor. Bunun yanı sıra bazı markaların yüzde yüz su geçirmezlik garantisi bulunuyor. İşinizi sağlama almak istiyorsanız bu botları tercih edebilirsiniz.

Kaymaz Tabanlı Olmalı

Kış aylarında sık sık kayıp düşen kişilerin haberlerini duyarız. Çünkü yerler yağış sebebi ile daha kaygan olur. Karın buz tutması da düşmeleri beraberinde getirir. İşte tam da bu sebeple, kaymaz taban botlar tercih edilmelidir. Zemine kuvvetle temas eden botlar, kaymanızı önler ve olası kazalarda yara almanıza mani olur. Kauçuk tabanlı botlar bu işte ustalar. Ancak kauçuk taban tercih etmek istemezseniz, taraklı tabana sahip botlar da işinizi görecektir.

Terletmez Olmalı

Eğer ayaklarınız botun içerisinde terlerse bakteri ve mantar oluşumu söz konusu olur. Hatta durum çok daha ileriye gider ise kronik hastalıklar meydana gelir. Bu da çeşitli cilt hastalıklarını beraberinde getirir. Üstelik mantar gibi ayak hastalıkları son derece bulaşıcıdır. Bu sebeple kış için tercih edilecek botların terletmeyen yapıda olması önemlidir. Ayakların hava alması aynı zamanda nahoş ayak kokusunun da önüne geçer.

Hafif Olmalı

Kış aylarında, özellikle uzun mesafeli yürüme yolunuz var ise, mutlaka hafif bir bot tercih etmelisiniz. Sırf sağlam oldukları için tercih edilen çelik tabanlı botlar, uzun yürüme mesafelerinde ayağınızı yorar. Hafif botların ayağınızı ısıtmayacağını ya da su geçireceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Artık hem oldukça hafif, hem şık, hem de sağlıklı ve sıcak tutan botlar üretilebiliyor. Özellikle iç astarı sentetik malzemelerden üretilmiş botlardan uzak durmanızda fayda var.

Kalın Çoraplar İle Sıkmamalı

Aslında botun kalın çorap ile sıkmaması biraz bota, biraz da size bağlı bir durum. Şöyle ki, eğer botunuzu alırken hava sıcaksa yanınızda deneme amaçlı kalın bir çorap bulundurun. Deneme sırasında bunu giyin ki kış aylarında kalın çorap giydiğinizde botunuz ayağınızı sıkmasın. Genellikle bu tip durumlarda yarım ya da 1 numara büyük botlar tercih edilmelidir. Elbette bu size bağlı bir durum. Bota bağlı olan durum ise yanlardan yayık olmasıdır. Böylece çok kalın çoraplar giyseniz dahi ayak tarağınız ve topuğunuz rahatsız olmayacaktır.

Kolay Giyilir Olmalı

Kış aylarında botunuzu çıkarıp giymek için, soğukta çok da vaktiniz olmayabilir. Genellikle bol bağcıklı botları hazırlamak, giymek ve bağlamak zor olabilir. Eğer daha kısa sürede aksiyon almaktan hoşlanıyorsanız fermuarlı ya da direkt giyilebilir botlar tercih etmelisiniz. Bu sayede hem zamandan kazanırsınız, hem de bağcıklı botların ayağı üşütme riskini atlatırsınız. Ancak fermuarlı bot seçerken de yine materyalin yüzde yüz su geçirmez olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Doğru bot tercihi nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı kısaca şu şekilde açıklanabilir: Bot tercihi yapılırken bazı dikkat edilecek noktaların es geçilmemesi gerekir. Bu hususların çoğu da ayak sağlığı için dikkat edilmesi gereken noktalardır. Ayak parmakları botların içinde kolayca hareket edebilmelidir.

Ayak parmakları eğer tercih ettiğiniz bot içerisinde sıkışık bir haldeyse ayak sağlığı önemli ölçüde bozulabilir. Çünkü bu durum kan dolaşımını önler. Zamanla da çok farklı sağlık sorunlarına sebep olur. Sağlık sorunları dışında gelişen sorunlara bakacak olursak da yanlış yapılan bot tercihlerinde hem aldığınız ürünü zamanla kullanamayacak hale gelirsiniz hem de gün içinde yaptığınız hiçbir şeyden keyif alamazsınız. Doğru bot seçimi için gereken adımları şu şekilde açıklayabiliriz:

Doğru Bot Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Doğru bot seçiminde dikkat edilecek hususlar şunlardır:

  • Taraklı ayaklarda genelde bir numara numara büyük ayakkabılar tercih ediliyor. Ancak bu bir numara büyük alma olayı sağlık açısından çok doğru bir seçim değildir ama taraklı ayaklara sahip kişiler için bu olay mecburiyete dönüşüyor.
  • Bot tercihinde parmakların sıkışmamasına dikkat edilmelidir.
  • Ayağın taban kısmına baskı uygulamayan bot tasarımları tercih edilmelidir.
  • Sivri burunlu modeller her ayak için uygun modeller olmayabilir. Bu sebeple ayağın yapısını uygun tasarımlar seçilmelidir.
  • Hafif botların hafifliği de önem taşıyan unsurlar arasında yer alıyor. Ağır malzemeler kullanılan tasarımlar yerine hafif bot tercihleri seçilmelidir. Çünkü bu tasarımları gün içinde kullandığınızda sizi rahatsız edebilmesi olasıdır.

Tüm bu detaylara dikkat edilerek bot tercihi yapılmalıdır. Çünkü bu tercihler hem günlük yaşamınız etkiler hem de sağlık sorunları da meydana getirebilir.

Ayakların Nefes Alabileceği Bot Tercihleri

Ayaklarımız terleme özelliğine sahip organlarımızdır. Bu sebeple tercih edilen botun terletmeyen bir yapıda olması gerekir. Yani kısaca ayakların nefes alabildiği botlar tercih sebebi olmalıdır. Bu tip modeller tercih edildiğinde hem ayak kokusu önlenmiş olur hem de mantar oluşumu gibi sağlık sorunları ile karşılaşmamış olursunuz.

Kauçuk Tabanlı Bot Tercihleri

Bot tercihleri yapılırken botun tabanı yere kuvvetli bir şekilde basabildiği bot modelleri tercih edilmelidir. Çünkü kaymayan tabanlı botlar kış aylarında meydana gelebilecek buzlanmalara karşı son derece güvenli bir tercih olur. Bu sebeple zeminde kaymayan bir model olarak kauçuk malzemesi ile yapılan botlar ile zeminde rahatça yürüyebilme imkanına sahip olursunuz.

Su Geçirmeyen Bot Tercihleri

Botların su geçirmez özelliğe sahip olması kş ayları için son derece büyük önem taşır.Birçok su geçirmez bot görünümü açısından pek tercih edilmeyen botlar olarak karşımıza çıkar. Ancak bu botlar işlevsel açıdan büyük yarar sağlar. Bunun yanı sıra yarı su geçirmez tasarımlar da estetik açıdan iyi bir görünüme sahip olan botlardır. Bu bot tercihleri de uygun modeller arasında olduğu bilinir. Botları su geçirip geçirmediği baz alınarak tercihler yapılmalıdır. Aksi takdirde yağmurlu bir gün içinde çok zor şartlarda vaktinizi geçirebilirsiniz.

Doğru Bot Tercihleri Yapılmadığında Oluşabilecek Sağlık Sorunları

Yanlış bot tercihinde oluşabilecek sağlık sorunları şunlardır:

  • Ayağa uygun bot tercihi yapılmadığında kemik yapısı sorunları ortaya çıkar ve bu da dayanılmaz ağrılara neden olur.
  • Hatalı bot tercihi kılcal damar yapısını bozar ve bu da deri soyulmalarına ve ayakta kabartılar oluşmasına yol açar. Ayrıca kılcal damarlar, gerektiği kadar kan taşıyamadığı için uyuşukluk hissine de neden olduğu gibi ciddi ağrıları da beraberinde getirir.
  • Kaliteli olmayan botlarda ise sedef egzama, pişik vb. birçok hastalık ortaya çıkıyor.

Tüm bu noktalar sağlık açısından büyük önem taşır ve bu sebeplerden dolayı bu noktalar göz önünde bulundurulmalıdır.