Tag

Doğru Bot Tercihi Nasıl Yapılır

Browsing

Doğru bot tercihi nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı kısaca şu şekilde açıklanabilir: Bot tercihi yapılırken bazı dikkat edilecek noktaların es geçilmemesi gerekir. Bu hususların çoğu da ayak sağlığı için dikkat edilmesi gereken noktalardır. Ayak parmakları botların içinde kolayca hareket edebilmelidir.

Ayak parmakları eğer tercih ettiğiniz bot içerisinde sıkışık bir haldeyse ayak sağlığı önemli ölçüde bozulabilir. Çünkü bu durum kan dolaşımını önler. Zamanla da çok farklı sağlık sorunlarına sebep olur. Sağlık sorunları dışında gelişen sorunlara bakacak olursak da yanlış yapılan bot tercihlerinde hem aldığınız ürünü zamanla kullanamayacak hale gelirsiniz hem de gün içinde yaptığınız hiçbir şeyden keyif alamazsınız. Doğru bot seçimi için gereken adımları şu şekilde açıklayabiliriz:

Doğru Bot Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Doğru bot seçiminde dikkat edilecek hususlar şunlardır:

  • Taraklı ayaklarda genelde bir numara numara büyük ayakkabılar tercih ediliyor. Ancak bu bir numara büyük alma olayı sağlık açısından çok doğru bir seçim değildir ama taraklı ayaklara sahip kişiler için bu olay mecburiyete dönüşüyor.
  • Bot tercihinde parmakların sıkışmamasına dikkat edilmelidir.
  • Ayağın taban kısmına baskı uygulamayan bot tasarımları tercih edilmelidir.
  • Sivri burunlu modeller her ayak için uygun modeller olmayabilir. Bu sebeple ayağın yapısını uygun tasarımlar seçilmelidir.
  • Hafif botların hafifliği de önem taşıyan unsurlar arasında yer alıyor. Ağır malzemeler kullanılan tasarımlar yerine hafif bot tercihleri seçilmelidir. Çünkü bu tasarımları gün içinde kullandığınızda sizi rahatsız edebilmesi olasıdır.

Tüm bu detaylara dikkat edilerek bot tercihi yapılmalıdır. Çünkü bu tercihler hem günlük yaşamınız etkiler hem de sağlık sorunları da meydana getirebilir.

Ayakların Nefes Alabileceği Bot Tercihleri

Ayaklarımız terleme özelliğine sahip organlarımızdır. Bu sebeple tercih edilen botun terletmeyen bir yapıda olması gerekir. Yani kısaca ayakların nefes alabildiği botlar tercih sebebi olmalıdır. Bu tip modeller tercih edildiğinde hem ayak kokusu önlenmiş olur hem de mantar oluşumu gibi sağlık sorunları ile karşılaşmamış olursunuz.

Kauçuk Tabanlı Bot Tercihleri

Bot tercihleri yapılırken botun tabanı yere kuvvetli bir şekilde basabildiği bot modelleri tercih edilmelidir. Çünkü kaymayan tabanlı botlar kış aylarında meydana gelebilecek buzlanmalara karşı son derece güvenli bir tercih olur. Bu sebeple zeminde kaymayan bir model olarak kauçuk malzemesi ile yapılan botlar ile zeminde rahatça yürüyebilme imkanına sahip olursunuz.

Su Geçirmeyen Bot Tercihleri

Botların su geçirmez özelliğe sahip olması kş ayları için son derece büyük önem taşır.Birçok su geçirmez bot görünümü açısından pek tercih edilmeyen botlar olarak karşımıza çıkar. Ancak bu botlar işlevsel açıdan büyük yarar sağlar. Bunun yanı sıra yarı su geçirmez tasarımlar da estetik açıdan iyi bir görünüme sahip olan botlardır. Bu bot tercihleri de uygun modeller arasında olduğu bilinir. Botları su geçirip geçirmediği baz alınarak tercihler yapılmalıdır. Aksi takdirde yağmurlu bir gün içinde çok zor şartlarda vaktinizi geçirebilirsiniz.

Doğru Bot Tercihleri Yapılmadığında Oluşabilecek Sağlık Sorunları

Yanlış bot tercihinde oluşabilecek sağlık sorunları şunlardır:

  • Ayağa uygun bot tercihi yapılmadığında kemik yapısı sorunları ortaya çıkar ve bu da dayanılmaz ağrılara neden olur.
  • Hatalı bot tercihi kılcal damar yapısını bozar ve bu da deri soyulmalarına ve ayakta kabartılar oluşmasına yol açar. Ayrıca kılcal damarlar, gerektiği kadar kan taşıyamadığı için uyuşukluk hissine de neden olduğu gibi ciddi ağrıları da beraberinde getirir.
  • Kaliteli olmayan botlarda ise sedef egzama, pişik vb. birçok hastalık ortaya çıkıyor.

Tüm bu noktalar sağlık açısından büyük önem taşır ve bu sebeplerden dolayı bu noktalar göz önünde bulundurulmalıdır.