Ayakkabı konforunu ziyaret ve gezilerinde de sağlamak isteyenlerin en çok araştırdığı konu gezi ayakkabısı tercihini nasıl yapmalısınız? Konusudur. Ayakkabı seçimi her ne kadar zevk ve beğenileri yansıtsa da rahat ayakkabı tercihi son derece önemlidir. Özellikle uzun süre ayakta olunması gerektiğinde ayakların konforunu seçilen ayakkabı sağlamalıdır. Şık ve zarif olayım derken ayakları rahatsız eden ayakkabıları seçmek doğru olmayacaktır. Ancak gezi ayakkabısı seçimlerinizde de zevkinizi kullanabilir ve aşağıdaki seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

Gezi Ayakkabısı Hafif Olmalıdır

Gezi ayakkabısı seçiminde önceliğiniz ayakkabının hafif olmasıdır. Hafif olan ayakkabı;

  • Kolay kullanım sağlar,
  • Ayakların uzun süre yürüyüş yapıldığında ağrımasına engel olur,
  • Hızlı yürümeyi sağlar,
  • Ayakların yorulmasına engel olur.

Eğer gezi ya da yürüyüşlerinizde spor ayakkabı tercih etmek istiyorsanız mutlaka en hafif olanını seçmelisiniz.

Gezi Ayakkabısının Tabanı İnce Olmalıdır

İnce tabanlı ayakkabılar ayağı rahat ettirici özellik taşır. Gezilerde aynı tempoda yürüyüş yapılır. Ayrıca şehir dışı geziler yapıldığında seyahat esnasında ayak şişmesi gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız ince tabanlı ayakkabı seçimi yapmanız doğru kararı oluşturacaktır.

Gezi Ayakkabısının Tabanı Geniş Olmalıdır

Ayakkabı araştırmalarında tabanı geniş olan ayakkabı çeşitleri bulunur. Bu ayakkabılar yere sağlam basmayı sağlar. Uzun süre yürüyüş yapılacak olan gezilerde yastık şekline benzeyen geniş tabanlı ayakkabılar ayaklarınızı rahat ettirme detayına sahiptir.

Yastıklanma tabanlı ayakkabılarda topuk kısmında hafif bir yükselti, burun kısmında ise çok ince bir taban bulunur. Topuk kısmındaki bu küçük yükselti yürüyüş esnasında bileğin rahat etmesini sağlamaktadır. Yumuşak olan topuk kısmı her adım atışta bileğin konforunu sağlamak ve ayağın hafiflemesini sağlamak bakımından gezi için seçilecek ayakkabı grubundandır.

Gezi Ayakkabısı Ayağı Sıkmadan Kavramalıdır

Gezi ayakkabıları ayağa ne bol gelmeli ne de sıkı olmalıdır. Yürüyüş sırasında ayağın nefes alabilmesi sağlanmalı ancak ayağı sıkması engellenmelidir. Sıkı bir ayakkabı ayak damarlarına zarar verici özelliklere sahiptir. Geniş bir ayakkabı ise ayağın ayakkabı içinde hareket etmesini sağlayacak bu durum adım atma sırasında kazalara sebep olabilecektir. Geniş bir ayakkabı ayak burkulmasına ve çıkıklarına sebep olabilmektedir.

Gezi Ayakkabısı Ayağın Nefes Almasını Sağlamalıdır

Ayak sağlığı herkes için son derece önemlidir. Özellikle uzun süre ayakkabı içinde bulunan ayaklarda ayakkabının hijyeni ve bakımının yanı sıra nefes aldırıcı özelliğe sahip olması şarttır. Aynı zamanda uzun süre yüründüğünde ayaklarınızın terlemesi de kaçınılmaz bir sonuçtur. Bu sonuç kötü bir koku oluşmasına da sebep olacaktır.

Bu kokuyu, ayak terlemesini ve sağlıksız olma durumunu ayağınızın dışardan hava almasıyla yok edebilirsiniz. Gezi veya yürüyüşlerde ayakkabı seçiminizde bu konuya dikkat etmeniz son derece önemlidir. Bu nedenle gezi ayakkabınızı seçerken hava kanallı ayakkabı tercih etmeniz önem taşımaktadır.

Gezi Ayakkabısı Esnek Olmalıdır

Esnek bir yapıya sahip olan gezi ayakkabıları ayağınızın rahatlığı bakımından son derece önemlidir. Yürüyüş sırasında ayakkabınızın esneme göstermesi, adım atmanızı rahatlattığı gibi, ayak burun, gövde ve topuk kısmınızı rahat ettirme özelliği taşır. Sürekli olarak yer zeminine temas etmesi sebebiyle sert ayakkabı ayakta çok fazla ağrı oluşmasına sebep olacaktır. Ancak esnek ayakkabı ayağın ve tüm bacak bölgesinin rahatlığını sağlayacaktır.

Gezi Ayakkabısı Ayak Numaranıza Göre Olmalıdır

Gezi ayakkabısı seçiminde dikkat etmeniz gerekenler için diğer ayrıntıları;

  • Ayakkabının ayak numaranıza uygun olması,
  • Mutlaka spor ayakkabı olarak seçilmemesi,
  • Zevkinizi yansıtan ancak hava katmanı olan ayakkabılardan seçilebilmesi,
  • Esnek ve günlük yürüyüşlerde kullanılabilen ayakkabılardan seçilmesi oluşturur.

Write A Comment