Ayakkabı seçimi çok önemlidir. Nasıl ki insanlar elbise, gömlek, kravat veya ceket alırken çok önemsiyor ve kaliteli olmasına dikkat ediyor ise ayakkabı seçiminde de aynı titizliği göstermek gerekiyor. Herkes ayakkabı bakarken modaya uyumlu olmasına, kendi tarzını yansıtmasına ve estetik görünümlü olmasına dikkat etse de zaman zaman ayakkabı seçiminde hatalar da yapılabiliyor. Ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunuyor. Bu yazımızda günlük ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır? sorusunu sorarak başlayacağız ve ayakkabı almak isteyenlere önerilerimizi aktaracağız.

Estetik Görünüme Önem Verin

Günlük ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır? Konusunda ilk vurgulanması gereken husus olarak estetik görünüm gelir. Ayakkabı ayağa giyildiğinde oldukça şık görünmeli ve fiziksel görünüme uymalıdır. Fiziksel görünümle uyum içerisinde olmayan ayakkabı elbiseyle de uyumu bozacaktır. Bu açıdan ayakkabıda çok önemli bir unsur olarak dış görünüş öne çıkıyor. Estetik görünmeyen ve sizi yansıtmayan ayakkabılardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Rahatlık Önemsenmeli

Ayakkabı arayışında olan birisi mutlaka rahat edeceği bir ayakkabı seçmelidir. İstediği ayakkabının kendisine uyan bir numarasını bulamıyorsa öncelikli olarak rahat edeceği bir ayakkabıyı bulması gerekiyor. Bu açıdan eğer şıklık ile rahatlık arasında kalınırsa kesinlikle konfor öncelikli olmalıdır. Ancak, ayakkabı seçerken renk, rahatlık ve estetik dengesini tutturabilmek önemlidir. Bu denge tutturulduğunda hem rahat hissedilecek hem de estetik bir görünüme kavuşulacaktır.

Sağlığınızı İhmal Etmeyin

Günlük ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır? Sorusundaki bir diğer önemli nokta olarak ayakkabı tercihinde sağlığın ihmal edilmemesi gerektiğidir. Ayakkabı seçen bir kişi ayağını sıkan ve çok yüksek topuklu olan ayakkabılardan uzak durması gerekiyor. Yürürken sürekli dengeyi olumsuz yönde etkileyen ya da oldukça küçük yani ayağı sıkan ya da ayakkabı önünde ciddi bir boşluk olan ayakkabılar tercih edilmemelidir.

Ayakkabı numarası tercih edilirken ne büyük ne de küçük numara alınmamalı, ayağa tam olan numara tercih edilmelidir. Ancak, bazen modele göre ebatlar değiştiği için mutlaka ayakkabı mağazada denenerek alınmalı, mümkünse bir süre seçilen ayakkabıyla dolaşılmalıdır.

Ayakkabı alırken deri ayakkabılar öncelikli olmalıdır. Derinin yapısı itibarıyla insan sağlığını koruduğu uzmanlar tarafından ifade edilmekte ve sıklıkla deri ayakkabılar önerilmektedir. Eğer spor ayakkabı alınmayacak ise deri ayakkabı tercih edilebilir. Deri ayakkabı alınırken gerçek deri olmasına dikkat edilmelidir.

Elbiselerinizle ve Tarzınızla Uyumlu Ayakkabılar Seçilmeli

Alınacak ayakkabının elbiseyle uyumuna çok dikkat edilmelidir. Herkes toplum içerisinde sahip olduğu tarzı ile tanınır. Beyaz yakalı bir yöneticinin çok farklı bir tasarımı olan ve rengârenk bir ayakkabı giymesi arkadaş ortamında çok normal karşılanmayacaktır.

Ancak, bazen sıradanın dışına çıkılmak isteniyor ve normalden farklı olmak arzu ediliyorsa bu da önemli bir kişisel tercihtir. Eğer farklı bir ayakkabı tercih ediliyorsa ona göre elbise alınmalıdır. Günlük hayatta gömlek kumaş pantolon giyen birisi bu kombinin altına spor ayakkabı giymesi uyumsuz olacaktır.

Girilen ortama göre ayakkabı seçimi önemlidir. Bir partiye davetliyseniz seçilen ayakkabı da partiye davetli olan kişilere yakın olmalıdır. Eğer bir restoranda yemeğe davetliyseniz spor ayakkabı giymek pek doğru bir tercih olarak görülmez. Bu açıdan, seçilecek ayakkabının davetlerin niteliğine göre de değişkenlik gösteriyor.

Ayakkabı alırken çok önemli bir unsur olarak farklı türde ayakkabıları evde bulundurmaya özen göstermektir. Çünkü her ayakkabı her ortama ve her yere uyumlu olmayabilir. Ailenizle hafta sonu bir alışveriş merkezine ya da arkadaşlarınızla pikniğe gidiyorsanız spor tarzı bir ayakkabı tercih edilebilir. Çünkü ortam rahat olacaktır ve ayakkabıyla çok fazla dolaşmak gerekecek. Bu sebeple rahat ayakkabılar öncelikli olmalıdır.

Write A Comment