Sandalet seçimi konusunda birçok hususa dikkat etmek gerekir. Şekilden ayak yapısına, içeriğindeki materyalden markasına, yapısından tasarımına kadar kendi içerisinde onlarca ayrıntıyı saklayan ayakkabı seçiminde söz konusu sandalet olduğunda ise durum değişmiyor.  

İlk olarak önceliğinizi netleştirmekte fayda var. Amacınız sadece şık olmak mı? Yoksa sağlıklı bir bayan ayakkabı modeli mi? Bacağınızı olduğundan daha uzun göstermesi mi? Yoksa daha ince göstermesi mi? ModaTrend’de yer alan yüzlerce model sandalet modelinden birini seçmeden önce; kendiniz için belirtilen amaçlara uygun düşeni belirleyebilmeniz için birkaç ipucu da bizden:

Bacak Şekline Göre Sandalet:

Sandalet seçimi yaparken fiziksel özelliklerin de göz önünde bulundurulması, estetik açıdan büyük fayda sağlayacaktır. O çok beğendiğimiz ve baktığımızda bizi büyüleyen sandaletin, aynı güzellikte ayaklarımızda da durmasını kim istemez ki? Bunu başarabilmek içinse bacak şeklimize uygun bir sandaleti tercih etmemiz gerekiyor. Çünkü her model her fizik için aynı estetik duruşu ne yazık ki sağlamıyor. İşte bu nedenle;

Eğer uzun ince bacaklara sahipseniz, o zaman oldukça şanslı bir kesime aitsiniz. Çünkü uzun ince bacaklara sahip olan kişiler her model bayan sandalet modeli gönül rahatlığı ile giyebilirler. Kısa, topuklu, bağcıklı, kemerli hiç fark etmez, bacaklarınızın ince ve uzun yapısı tüm bu modelleri en güzel şekilde taşıyacak ve estetik cool bir duruşu da kolaylıkla sergileyecektir.

Eğer kısa ve ince bacaklarınız varsa, topuklu sandalet modelleri tam size göre. Oldukça çekici ve seksi bir görünüme kavuşmanızı sağlayacak olan bu sandalet modellerini siyah kalem etek ve yine siyah dar kesim bir şort ile kombinlediğinizde, görünüşünüze siz bile inanamayacaksınız.

Bacak yapısı kısa toplu olanlardan biriyseniz, o zaman seçeneklerin maalesef biraz kısıtlandığını belirtmemiz gerekiyor. Topuklu gladyatör bağcıklı sandaletler sizler için en doğru olan modellerdir.

Gelelim uzun kalın bacaklı olanlara. Yine bir dezavantajlı grup olarak adlandırabileceğimiz bu grup için önerilebilecek en doğru sandalet şekli ise kuşkusuz midi etekler ile kombinlenebilen modeller. Ayrıca baldırları çok sıkmayan tulumlara eşlik eden topuksuz bağcıklı sandalet modelleri de sizler için ideal modellerden.

Ayak Şekline Göre Sandalet:

Tıpkı bacak uzunluğu gibi ayak şekli de sandalet seçiminde önemli faktördür. Çünkü hem görünüş hem de ayak sağlığınızın korunması açısından doğru sandalet modelinin tercih edilmesi, size avantaj sağlayacaktır. Bu konuda önerilerimiz ise şu şekildedir:

Büyük ayaklar için en ideal sandalet modeli, özellikle de koyu renklerin tercih edilmesi önemlidir. Ayakların daha küçük ve narin görünmesi için ise teninizi daha az gösteren sandaletler seçilmelidir.  Dolgu topukların her zaman can kurtarıcı olduğu da aklımızın bir kenarında dursun.

Kalın baldırı olan kadınlar için en doğru tercih ise kuşkusuz bileksiz, şerit sayısı oldukça az, teni gösteren modellerdir. Çünkü bu modeller bacaklarınızı çok daha ince ve uzun gösterecektir. Ve ayak bileğini saran bilekli sandalet modelleri seçeneklerinden bilhassa uzak durulması sizin için ilaç niteliğindedir!

Gelelim geniş ayaklara. Ayakkabı seçimi konusunda en dertli olan grup geniş ayaklara sahip olanlardır. Özellikle de numara bulma konusunda yaşananlar malum. Ancak sandalet seçiminde şansınız daha yüksek. Kalın bantlı sandaletler tam size göre. Ayağın geniş olan yüzeyini bu kalın bantlar sayesinde daha dar göstermeniz mümkün. Diğer taraftan ayaklarınızı saran geniş kapsamlı yüksek ayakkabılar da ayağınızı uzatarak daha dar görünmesine katkı sağlayacak.

Sırada uzun ayak parmakları için önerimiz bulunuyor. Öncelikle vurgulamamızda yarar var. Eğer uzun ayak parmaklarına sahipseniz, parmak arası sandalet ve terliklerden kesinlikle uzak durmalısınız. Çünkü bu modeller uzun olan parmaklarınızın çok daha fazla göz önünde olmasına neden olacaktır! Bunun için size önerimiz burnu açık, şerit bantlı, ayak parmağı yüzüklü modellerden yana tercihinizi yapmanız olacak.

Ve son olarak gelelim çok küçük ayaklara. Aslında küçük ince yapılı ayaklara sahip olmak her zaman avantajlıdır. Ancak uzun boylularda dengesiz bir görünüm yaratabilir. Küçük ayaklar için sandalet seçiminde çok daha fazla dikkat çeken, desenli, taşlı, örgülü, metalik detayların bolca yer aldığı modellerin ön planda olmasında fayda var.

Diğer Önemli Kriterler:

Vücut şekline göre sandalet önerilerinin yanı sıra bazı kriterler de en rahat ve kendimize en uygun sandalet modelinin seçiminde bize yön göstermektedir. Bunlardan biri, dolgu topuk sandaletlerdir. Topuklu ayakkabılar her zaman bacakları daha uzun, ince ve düzgün;  kalçayı da daha yukarıda gösterir.  Ancak kısa topuklu sandaletler, ayaklarınıza eziyet çektirebilir. Bu nedenle dolgu topuklar her zaman can kurtarıcıdır. Dolgu topuklu bir sandaletle bir yandan topuklu ayakkabının avantajlarını yaşayabilir, diğer yandan da ayağınıza destek sağlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra seçtiğiniz sandaletin, ten renginizle uyumlu olması da ayaklarınızın fazla dikkat çekmesini engellerken, bacaklarınızla bütünleşmiş gibi görünen sandaletlerle bacaklarınız daha uzun ve düzgün görünecektir.

Sandaletlerin en önemli detaylarından biri de bantların genişliği ve kullanıldığı bölgedir. Ayağınızın konforunu ve bacaklarınızın görünümünü direkt olarak etkileyen bu bantlar, eğer kalın ve ayak bileğinize yakın bir konumda yer alıyorsa, bacak boyunuzu kısaltarak daha kısa görünmenize neden olacaktır. Bilekten bağlamalı olan bayan sandalet modelleri ise sadece ince bilekli kadınlar tarafından tercih edilirse avantaj sunar. Aksi durumda bileğinizi olduğundan daha kalın görünmesinin önüne geçemezsiniz. İlla bu modeli tercih edecekseniz de bilekten çapraz bantlı olan modelleri seçmeniz bir nebze olsa dezavantajı ortadan kaldırmaya yarayabilir.

Ayrıca ince bantlı modeller, her ne kadar görünüş açısından daha estetik de olsa, ayağı daha az kavradığından yürürken kısıtlayıcı ve rahatsız edicidir. Bu nedenle en ideal olan model, orta kalınlıkta bantlara sahip olan sandaletlerdir. Ancak amacınız uzun yürüyüşlerde kullanılacak bir sandalete sahip olmak ise o zaman daha kalın ve esnek bantlara sahip modeller tercih edilmelidir.

 Sandalet seçimindeki en önemli hususlardan biri de ayak tabanınıza uygun olan modelin seçilmesidir. Her ne kadar ayak tabanları kişiden kişiye değişiklik gösterse de her ayağın kendine has bir engebesi vardır. Bu nedenle dümdüz tabanlı sandaletler herkes için rahatsızlık vericidir. Eğer düztabanlı bir ayağınız varsa o zaman özellikle ortopedik ve yastıklı tabanlara sahip olan sandalet modelleri tercih edilmelidir. Özellikle de rahatlığını düşünen kişiler için bu tür tabana sahip olan sandaletler, vazgeçilmezdir.

Write A Comment