Kır düğünleri genellikle ülkemizde ilkbahar ve yaz aylarında, çok nadir olarak da sonbahar aylarında tercih edilmektedir. Düğünün yapılacağı bölgenin iklim koşullarına bağlı olarak da değişen kır düğünlerinde, kıyafet ve ayakkabı seçimi son derece önemlidir. Genellikle çim zemine sahip olan kır düğünü alanları, uzun süre giydiğiniz ayakkabılarınızın ayağınızda ağrı yapmasına neden olabilir. Kır düğünü için seçmeniz gereken ayakkabılar arasında pek çok model ve çeşit bulunmaktadır.

Kır Düğünlerine Uygun Ayakkabılar

Kır düğünleri için özel üretilmemekle birlikte, tam onlara uygun olan bazı ayakkabı çeşitleri mevcuttur. Özellikle topuklu ayakkabı giymeyi sevenler, kır düğünlerinin yanında, açık alanlarda yapacakları aktivitelerde ve katılacağı davetlerde de bu tip ayakkabıları seçebilirler. Bu özel ayakkabılar:

  • Dolgu topuğa sahip olanlar,
  • Kalın topuklu olanlar,
  • Kısa topuğa sahip olanlar,
  • Tokalı ayakkabılar,
  • Sandalet tarzı olarak çeşitlenebilir.

Elbette bir davete ya da düğüne giderken, sahilde giyilen sandalet tarzı tercih edilmemelidir. Bunun yerine markaların çıkarttığı ve son derece şık duran, abiye sandaletler de tercih edilebilir. Kadınların boylarını yükseltmesi için genellikle giydikleri topuklu ayakkabılardan vazgeçilerek babetler de tercih edilebilir.

Uygun Ayakkabı Seçiminin Artıları

Çim zemin üzerinde yürürken sizlere yardımcı olacak bu özellikteki ayakkabılar, sağlığınıza da katkı sağlayacaktır. Özellikle çim yüzeylerde ayakkabı seçimi yaparken rahat olduğunuzu seçmeniz gerekmektedir. Rahat ve gün boyu sizi taşıyacak ayakkabılarınız, gece olduğunda ağır kas ağrıları çekmenizi engelleyecektir. Doğru ayakkabı seçimleri:

  • Herhangi bir olumsuz durumda bilek burkulması yaşamaktan kurtaracak,
  • Gece sonunda ayaklarınızın yorulmasını engelleyecek,
  • Toprağa batmadan, rahat yürümenizi sağlayacaktır.

Ayakkabı seçimleri, kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de önemlidir. Kış aylarında daha klasik ve sade ayakkabılar tercih edilebilirken, yaz düğünlerinde ayakların hava almasını sağlayacak özellikle ve kalitede ayakkabılar tercih edilerek düğünün tadı çıkartılabilir.

Ayakkabılarda Topuk Boyları

Yüzeye eşit dağıtmanız gereken ağırlığınızı, özellikle çim yüzeyde maalesef kalem ya da çivi topuk ayakkabılarla sağlayamazsınız. Bunun nedeni, topuğa ağırlık bindiğinde toprağın içine gömülmesi olacaktır. Bunun tam tersi olarak, kalın ve ayağınızı destekleyen topuklara sahip ayakkabılar, sizlere rahat yürüme ve kolay dans etme fırsatı da sunacaktır. Ayakkabılarınızı tercih ederken, elbisenizin şekline ve özelliğine göre seçeneklerinizi daraltmanız tavsiye edilir.

Çünkü elbiselere uygun ayakkabı seçimi daha doğru olacaktır. Elbiseniz kısaysa, düz ayakkabılar da tercih edebilirsiniz. Uzun etekli bir elbise tercih ettiyseniz ve elbiseyi kaldırmak için mutlaka topuklu giymeniz gerekiyorsa, ayağınızı yormayacak yüksekliğe çıkmanız tavsiye edilir.

Bantlı Ayakkabıların Avantajları

Düğünler, hem koşuşturmanın hem de dansın çok olduğu olaylardır. Düğünlerde terleyen ayağınızdan ayakkabınızın fırlamasını istemezsiniz, bu yüzden tercihlerinizi bantlılardan yana kullanabilirsiniz. Bantlı ayakkabılar hem ayağınızı çok şık gösterirken, elbisenize de uygun olacaktır.

Bir diğer yandan dans ederken ya da halay çekerken de ayakkabılarınızın ayağınızda kalmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz yüksek topuklu dilerseniz babet modellerde, bantlı ayakkabı tercih edebilirsiniz.

Dolgu Topuklarla Rahat Edin

Dolgu topuklar, çim yüzeylerde diğer tüm ayakkabılardan çok daha rahat kullanılmaktadır. Düz bir taban üzerinde bastığınız izlenimini verdiği için, rahatça yürümenizi ve dans etmenizi sağlamaktadır. Topuklu ayakkabılarınızda, çok çeşitli dolgu topuk modelleri arasında seçim yapabilirsiniz. Günümüzde, abiye ayakkabılar içerisinde de sıkça dolgu topuklar kullanılmaktadır.

Ayrıca dolgu topuk ayakkabılar, norma topuklulardan çok daha rahat olduğu için gelinler tarafından bile tercih edilebilir. Rahatlık ön planda olması gereken ayakkabı seçiminde, gün boyunca ayağınızda kalacağını unutmadan seçim yapmanız uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Write A Comment